De bond en het Plaatselijk Arbeidssecretariaat (pas) tekenden protest aan tegen dit ontslag. Onder die druk werd het Elferink toegestaan zich te verdedigen tegenover de Kern van de werf Conrad. Op 9 december 1902 kreeg hij de gelegenheid. Elferink maakte echter geen schijn van kans. Met 21 stemmen voor en 2 tegen werd zijn ontslag bevestigd. Elferink: 'Als ik ooit in mijn leven gebroken ben geweest, dan is dit op dien avond toen ik naar een der kernleden ging en den uitslag had verno men. Ik had alle hoop, dat de werklieden mijn ontslag niet zouden -118- goedkeuren; van de heeren en de bazen verwachtte ik niet anders'. Het aangekondigde ontslag van 60 werklieden drie dagen eerder zal veel mensen hebben doen inbinden. De tijd was niet gunstig om een actie tegen het ontslag van Elferink te organiseren. Toch werd er een protestvergadering belegd in het gebouw St. Bavo. Deze vergadering was druk bezocht. De gebroeders De Braai (beiden lid van de Kern) kregen het zwaar te verduren. Van hen had Elferink steun verwacht. Elferink was met name teleurgesteld in de houding van M. de Braai, de latere voorzitter van de christelijke metaalbewerkersbond. In dienst van de bond Na zijn ontslag bij de werf Conrad besteedde Elferink al zijn tijd aan het voorzitterschap van de anmb. 12> Hij kreeg daarvoor een vergoeding. For meel was hij niet in dienst van de bond. Op het congres van december 1902 had de bond besloten een bezoldigd secretaris in dienst te nemen. Elferink solliciteerde en werd in mei 1903, na een ledenraadpleging, benoemd. Elferink werd daarmee de eerste betaalde bestuurder van de Metaalbewer kersbond. Zijn woning aan de Saenredamstraat werd het bondskantoor, het eerste bondskantoor van de anmb. Elferink aanvaardde zijn functie in een roerige tijd. Het was kort na de spoorwegstaking in april 1903. In Haarlem was in april 1903 gestaakt bij de firma Beijnes, 'de gehele vuurwerkerij', en de Haarlemse Machinefabriek (250 man). Ook de werkplaats van de H.IJ.S.M., gelegen tussen de Amster damse Vaart en de Oostersingel, ging plat doordat 1100 van de 1400 man het werk neerlegden. Bij de werf Conrad viel geen stakingsactiviteit te bespeu ren. De staking van april 1903, een politieke staking tegen de 'worgwetten' van het kabinet Kuyper, deed de discussie in de bond oplaaien over de inzet van het stakingsmiddel (wel of geen politieke staking) en de organisatie vorm van de bond. Elferink slaagde erin de bond behendig door moeilijke Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 118