kap, boven de beschilderde bedstee onder de trap en is tevens in steen ge houwen boven de voordeur. Ook in de houten ornamentering van het schoorsteenfries en de deuromlijsting in de regentenkamer komt het terug. Aangenomen wordt dat dit het wapen is van de familie Bogaert. Een rond 1650 gebruikelijke blank eikenhouten, licht overhangende schoorsteenkap, versierd met bloemslingers en een fries met guirlandes en cartouche, is de blikvanger bij binnenkomst in de regentenkamer. De hui dige onderbouw met haardtegels is niet origineel en de rookkap was waar schijnlijk ondersteund door uit de muur komende schorende stenen of consoles, gecombineerd met muurpilasters of door onder de hoeken ge plaatste zuilen. De kap, uitgevoerd met basement, pilasters en kroonlijst, heeft een tot de zoldering reikende, slecht aansluitende opbouw met archi tectonische allure. (Afb. 1) Het regentenstuk uit 1788 is van de schilder en toenmalige regent van het hofje Wijbrand Hendriks. De muren van de ka mer zijn witgepleisterd. 7) Het is onduidelijk of de houten schoorsteenkap oorspronkelijk voor deze kamer bedoeld was. Gezien de slechte aansluiting van de kap aan het balkenplafond is er mogelijk sprake van herplaatsing uit een eerder huis van Pieter Joosten Bogaert.8) In een aantal voormalige Haarlemse woonhuizen zijn nog zeventiende- eeuwse schouwen met zowel de gangbare rechte witgepleisterde rookkap of de houten kapvariant, die meestal binnen een betimmering paste, te zien. I. Schouwkap en balkenplafond in de regentenkamer van het Vrouwe- en Antoniegasthuishofje. (Foto A.H.M. Schoots-Timmerman) A.H.M. SCHOOTS-TIMMERMAN EN L. ZENHORST

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 11