een amendement ingediend om de rol van de Kern bij het vaststellen van zo'n reglement in de wet vast te leggen. Het SDAP-kamerlid F.W.N. Hugenholtz reageerde op dit voorstel door te verwijzen naar de brochure van Elferink.15) Hugenholtz kwam mede op basis van deze brochure tot een negatief oordeel over het functioneren van de bestaande Kernen. In zijn betoog verwees hij ook naar de Kern bij de gemeente Haarlem. Hij verzette zich mede op grond van deze voorbeelden tegen het amendement Aalberse. Hij concludeerde: 'Het groote gevaar van een kern acht ik juist, dat het een schijn, een schim van een vertegenwoordiging is, waarachter de patroons zich zullen verschuilen', om uiteindelijk vast te stellen: 'Zoo zal de kern -121- worden een belemmering van de vakvereeniging'. 16) Hugenholtz bepleitte dat vakbonden door ondernemingen erkend moeten worden als vertegen woordigers van het personeel. De lijn die Hugenholtz hier uitzet zal uiteindelijk de gangbare praktijk worden. De wet van 1906 maakte het mogelijk cao's af te sluiten. Tien jaar later werden in ons land de eerste landelijke cao's afgesloten. Geleidelijk namen cao's de functie over van de reglementen. Het reglement bij de werf Conrad In zijn brochure beschrijft Elferink dat de anmb op 19 december 1900 een vergadering belegde over 'de reglementen der Haarlemsche fabrieken; inzonder die van Figee'. Op het reglement bij dat bedrijf was forse kritiek, maar ook het reglement bij de werf Conrad moest het ontgelden. Op de vergadering van 5 februari 1901 verdedigde G. Koper het reglement bij Con rad. De vergaderingen over de Haarlemse reglementen hadden tot resultaat dat het reglement bij Figee werd aangepast. Dat leverde de bond onder de arbeiders bij Figee veel extra leden op. Het reglement bij de werf Conrad onderging onder druk van deze vergaderingen geen wijzigingen. Over de inhoud van dat reglement komen we meer te weten door een rapport uit 1905 van de sociaal-democratische studie-club.17) Hoe waren de arbeidsvoorwaarden bij de werf Conrad? Wanneer iemand in dienst trad bij Conrad moest hij een exemplaar van het reglement ondertekenen. Een tweede exemplaar van het reglement werd de werknemer meegegeven. In het reglement werden zaken geregeld als indiensttreding, werktijden, fondsen, lonen, boetebepalingen en vakan tie. In het reglement dat de arbeider kreeg uitgereikt stond zijn uurloon vermeld. Dit uurloon kon worden verhoogd met toeslagen (stukloon). Ver der kreeg men extra betaald bij overwerk (na 20.00 uur) en bij nachtarbeid (na 22.00 uur). Ook zondagsarbeid leverde een extra toeslag op. DRS. L.H. BRUG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 121