De illegale wortels Het is moeilijk van een illegale krant de juiste geboortedatum te vinden. Je riskeerde doodstraf bij loslippigheid, de kring van ingewijden werd zo klein mogelijk gehouden. Soms werd van naam veranderd, soms is er samenge voegd, soms verschenen verschillende kranten onder dezelfde naam. Raad pleging van de schaarse bronnen, aangevuld met tal van gesprekken met rechtstreeks of zijdelings betrokkenen levert het volgende beeld over De Patriot. -128- Al in maart 1943 is de student, later kunstredacteur David Koning in Heemstede bezig met een illegaal blaadje dat de naam Patriot draagt.11' Hij ontmoette in maart 1943 op zijn onderduikadres de arts K. May die in Am sterdam meegewerkt had aan het illegale blad Rattenkruid.12' May vluchtte naar Heemstede nadat de Duitsers de redactie hadden opgerold. Koning ontplooide tal van ondergrondse initiatieven. De toenmalige rechten student Henk Lagerwaard (later procureur-generaal in Amsterdam, illegale schuilnamen Van Dinteren en Van Loo) bewaart herinneringen en corres pondentie over de contacten die hij voor de lo (landelijke organisatie voor hulp aan onderduikers) met David Koning (schuilnaam Logmans) onder hield. Koning vraagt daarin onder meer aangepaste voeding voor de ernstig zieke prominente Patriot-medewerker dr. E. van Hinte (die niet meer kon spreken en aan zware benauwdheden leed), maar ook kindermeelbonnen voor een joodse baby in Amsterdam.13' Lagerwaard kreeg in ruil De Patriot en andere illegale lectuur zoals De Vaderlander, De Vrije Wereld en De Vrije Katheder. Er bleek, ook in Heemstede, sinds juni 1943 een andere Patriot te be staan. De journalist Ben Korsten was daar de stuwende kracht; later trad ook Loet Brinkmann toe, een naamgever van het befaamde café-restaurant op de Haarlemse Grote Markt. De beide Patriotten vonden elkaar om streeks september 1944 en de redacties smolten samen. Naast het nieuws blad De Patriot werd sinds oktober 1944 het illegale opinieblad De Vrije Wereld uitgegeven, dat er voor die jaren zeer luxe uitzag. Het werd niet gestencild maar gedrukt, eerst bij drukkerij Imprimator in Haarlem, daarna bij drukkerij Argo in Nieuw-Vennep.14' Van Hinte leverde redacteur Korsten opiniërende artikelen. Postuum drukte De Patriot op 12 mei 1945 zijn beginselverklaring af onder de kop 'Democratie is meer dan een politieke opvatting'. Hij betoogde dat de de mocratie zich - in tegenstelling tot de vooroorlogse situatie - tot in het gehele maatschappelijk leven moet uitstrekken, ook in werksituaties. Me dezeggenschap zijn we dat later gaan noemen. Van Hinte is enige weken voor de bevrijding overleden. Uit een bewogen necrologie van David Ko- Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 128