tributie zo'n 200 mensen, vooral meisjes, waren betrokken. In de Haarlemmermeer zorgde Henk den Beider voor de verspreiding. Hij werkte in de voedselvoorziening en kon zich daardoor vrij bewegen, zon der angst opgepakt te worden voor tewerkstelling in Duitsland. In septem ber 1944 begon de spoorwegstaking, radio's moesten ingeleverd zijn. Den Beider: 'De boeren vroegen of ik niet aan krantjes kon komen met betrouw baar nieuws. In ruil voor eten. Met Wim van Groningen maakte ik een -130- clubkrantje voor de zwemclub hpc in Heemstede. Dat werd verboden door de Duitsers. Er mocht niets in druk verschijnen dat niet door hen gecontroleerd werd. De stencilmachine hebben we toen aan Warmer dam gegeven; we wisten dat hij om zo'n machine verlegen zat. De penningmeester van hpc wou dat ding eerst niet geven. Maar voorzit ter Braam had er geen moeite mee. "Zeg maar dat de machine gestolen is, als ze er naar vragen", zei hij.' Van Groningen bevestigde dat verhaal: 'Die stencilmachine ging naar Mariënbosch eerst en naar de bollenschuur van Tholen daarna'. De bollen schuur is afgebroken, op die plaats staat nu de bedrijvenflat op de hoek van de Zandvoorterallee en de Leidsevaart. Er is trouwens nog een tussensta tion geweest voor de stencilmachines en wel aan de Vondellaan in Aerdenhout, zoals hierna zal blijken. Ook Lydia van Es-v.d. Kort zwom hij hpc. Haar relaas: 'Het was najaar 1944 en we hadden geen eten. Mijn moeder gaf me een leren jas mee; die moest ik proberen te ruilen voor tarwe. Ik vroeg Wim van Groningen, ik kende hem van hpc, om raad. Die vroeg of ik koerierster wilde worden. Nou graag, ik had toch niets te doen'. Den Beider: 'Ik leverde dus die krantjes aan de boeren en met het eten dat ik er voor terugkreeg, "betaalden" we de koeriersters'. Mevrouw Van Es-v.d. Kort: 'Ik fietste iedere dag naar de Haarlemmermeer, op een fiets met een tuinslang om de wielen want fietsbanden had je niet meer. Met die fiets ben ik ook naar Rotterdam geweest om stencilinkt te halen bij Gestetner. Bij Henk den Beider kreeg ik dagelijks brood mee en dat deelden we dan met de mensen van De Patriot in vijf hompen. Soms Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 130