m I schuurtje op het land. In dat schuurtje zijn ze begraven. De VPRO-radio- ploeg heeft in april 1991 op de plaats van dat schuurtje vergeefs naar restan ten van die oplaag gezocht. Was het papier verteerd? Lydia van Es-v.d. Kort: 'In de melkerij Mariënbosch liep alles door elkaar. De gemeente had er een gaarkeuken ingericht. Er liepen Georgiërs rond, Russen in Duits uniform. De krantjes bracht ik in een tenttas, achterop de fiets, naar de Cruquius. Soms ging ook een WA-uniform mee, een pistool, soms wist -132- ik niet wat ik vervoerde'. Warmerdam: 'Ja, mijn vader zal het wel geweten hebben wat er allemaal gebeurde. Maar we kenden iedereen in Aerdenhout, omdat we er altijd de melk hadden rondgebracht. We wisten wie je wel en wie je niet kon ver trouwen'. Tot zover de illegale lijn Van der Heijden-Warmerdam naar De Patriot, die echter in de bollenschuur al met de andere lijn (Korsten-Brinkmann- Koning) versmolten was. kp dwingt tot fusie Het illegale blad De Vaderlander van Van der Heijden en Warmerdam had zich zeer voorspoedig ontwikkeld. Krijger liet namens de kp weten dat er in de Haarlemmermeer grote bezwaren bestonden tegen deze uitgave en eiste fusie met De Patriot. Er zou zelfs, aldus Warmerdam, gedreigd zijn met maatregelen tegen de koeriersters. De distributeur van De Vaderlander eerst en De Patriot later, Ben den Beider, bevestigde dat de fusie werd afge dwongen tijdens een samenkomst in Hoofddorp. Het moet ongeveer maart 1945 zijn geweest. Waarom? Warmerdam vermoedde: 'Wij werden steeds groter en daardoor vielen voor hen veel inkomsten weg, vrijwillige bijdragen, die de lezers afstonden en die doorgaans onder pseudoniem verantwoord werden in de krantjes. Wij besteedden dat geld louter aan de krant. Maar in de Haarlemmermeer hadden ze ook geld nodig'. Toch berustte ook hij in de fusie. De gestencilde Patriot kreeg na 3 maart 1945 de onderkop 'De Patriot en de Vaderlander' en een dubbele numme ring die verwees naar de twee initiatieven. Het bevrijdingsnummer van za terdag 5 mei vermeldt 'tweede jaargang nummer 276 (174), uitgave a'. Er waren dus meer uitgaven. Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 132