Van der Heijden tikte zijn verhaal eerst in zijn woning en na de fusie verplaatste hij zijn werkterrein naar Vondellaan 15 in Aerdenhout. Het huis stond leeg; de Duitser die er woonde, was na Dolle Dinsdag (5 september 1944) gevlucht, toen de geallieerden in Frankrijk en België waren doorge broken en het (onjuiste) bericht werd verspreid dat Breda was bevrijd. Van der Heijden: 'We hadden er alle ruimte. En planken waarop we de stapels voor de verspreiders konden sorteren. Op een gegeven dag keek een vent door -I33- de vitrage. Ik vertrouwde het niet. Was dat de Duitser die er ooit gewoond had? Ik zag dat de man naar de Vondelschool liep, kennelijk om daar de landwachters [een Nederlandse Duitsgezinde paramilitaire organisatie] te waarschuwen, die daar ingekwartierd waren. Ik sloeg alarm. Kees Warmerdam, die een soort politie-uniform aanhad, hield een paard en wagen aan om alles wat we in huis hadden - radio, accu's, drie stencilapparaten - naar Mariënbosch te vervoeren. De voerman, een jongen van Van den Berge, bleek "goed" (oorlogsjargon voor betrouwbaar). We hebben later met hem samengewerkt. In twintig minuten hadden we het huis ontruimd. Daarna zijn we naar de schuur van Tholen gegaan'. Warmerdam bevestigde dit verhaal van Van der Heijden. Hij had na de fu sie veel bezwaren tegen de nieuwe redacteuren en hun plannen. Ze deden die laatste oorlogsmaanden wel erg stoer. Tijdens een bijeenkomst schoot één van hen in het plafond. Brinkmann liep opzichtig in laarzen, waarin hij een pistool verborg. En ze maakten plannen voor een naoorlogse uitgave. Ze bouwden aan hun toekomst, terwijl Warmerdam vond dat met de be vrijding het werk moest stoppen. Het met De Patriot verwante opiniërende illegale weekblad De Vrije Wereld had een religieus geïnspireerde linkse strekking, maar als je nu - het RIOD en ook de Openbare Bibliotheek in Heemstede bewaart ze die afleveringen doorleest, is het heel gematigd links. Warmerdam vond dat maar niks: 'Wij hadden behoefte aan nieuws, niet aan commentaar. Daar mocht je geen levens voor wagen'. Voor de anderen moet juist dat com mentaar zwaar hebben gewogen. Die mening laat zich slechts raden, de meest betrokkenen zijn overleden. De Vrije Wereld bracht opiniërende artikelen, vaak over hoe het be vrijde Nederland zou moeten worden ingericht. De illegale Patriot be perkte zich doorgaans tot wereld- en oorlogsnieuws dat uit de radio werd geplukt, ontleend aan de bbc en de Eindhovense zender Herrijzend Neder- KEES SIPKES

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 133