Het was gedateerde berichtgeving, de oorlog trilde nog na. De commentaren in De Patriot waren bezonken, wat links, maar steeds minder links. Ze werden soms prominent als opening van de voorpagina geplaatst. Vaste commentator was drs. H. Bovenkerk. Aanvankelijk was hij met Loeb en Koops lid van de driehoofdige redactieraad, die als hoofd redactie fungeerde. Bovenkerk was leraar geschiedenis aan het Kennemer Lyceum, later ook fractievoorzitter van de psp in de Haarlemse gemeente raad. Voor de oorlog had hij zich bewogen in de radicale osp, was daarna toegetreden tot de sdap, maar na 1945 uit onvrede over de naoorlogse Indo- -136- nesië-politiek uitgeweken naar de psp. Na de oorlog maakte hij ook deel uit van de redactie van het radicale weekblad De Vlam, voortzetting van de illegale Vonk. Hoe was hij als medewerker bij de krant gekomen? Bovenkerk vertelde dat zijn collega-leraar dr. P.H. Schroder hem had gevraagd. In welke relatie Schroder stond tot De Patriot wist hij niet. Wel had Schroder meegewerkt aan een illegale scherts-nabootsing van de toen nazistische Haarlemsche Courant. Die schertskrant was op 5 juni 1944 - een dag voor de invasie in Normandië - bij drukkerij Kat te Hillegom eenmalig in een oplaag van 20.000 gedrukt.19' De socialist Bovenkerk toonde in zijn commentaren in de legale Patriot bijvoorbeeld begrip voor het vrijheidsstreven van de Indonesiërs. Hij hield zich in, want, vertelde hij, 'ik realiseerde me dat ik voor een neutrale krant schreef. Maar zelfs het woord 'Indonesië' was voor velen in die dagen al ketterij. De meerderheid erkende alleen Nederlands Indië. De weg naar het einde Er was in de eerste naoorlogse dagen een geweldige leeshonger. Maar ook papierschaarste. De Patriot moest zich de eerste weken behelpen met maxi maal vier pagina's op A4 (blocnote)formaat, na een maand konden de pagi na's verdubbeld worden tot A3. Vooral de straatverkoop - een dubbeltje per stuk - deed het goed. Van Groningen: 'Ik heb nog wel op het Verwulft gestaan, de kranten vlogen weg'. Landelijke kranten als Trouw, Het Parool, De Waarheid en Het Vrije Volk kwamen met Haarlemse edities met eigen kantoren en redacties. De Patriot deelde aanvankelijk in die conjunctuur, maar al gauw zette de daling in. De zwaarste slag voor De Patriot werd de herverschijning van het Haarlems Dagblad op 25 juni 1945. De Patriot reageerde een beetje flemerig op de terugkeer van de grote broer. Het blad citeert eerst de - ook oud- illegale Nieuwe Nederlander, dat 'de terugkeer van de vooroorlogse kranten een teken is van herstel naar normale verhoudingen'. Wel legt Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 136