hoofdredacteur Loeb op 19 juni nog eens extra nadruk op de identiteit van zijn Patriot en tussen de regels door zet hij zich af tegen de strikte neutrali teit die het Haarlems Dagblad altijd had betracht. 'In tegenstelling tot de vooroorlogse pers stellen [wij] er geenszins prijs op "allemans vriend" te zijn, omdat zulks karakterloosheid vordert'. Dat was netjes uitgedrukt wat op de redactie alom geschamperd werd: het Haarlems Dagblad werd daar beschouwd als een zouteloos product, in tegenstelling tot de gespierde taal die De Patriot zich (aanvankelijk) veroorloofde. Twee dagen na de terugkeer van het hd schrijft De Patriot echter verzoe nend: 'Ter gelegenheid van de herverschijning van het Haarlems Dagblad stellen wij er prijs op dat blad een welkom toe te roepen. In het verleden heeft de redactie van dat blad herhaaldelijk blijk gegeven een open oog te hebben voor veel dat scheef was en wij vertrouwen ook in de toekomst op een prettige en collegiale wijze, wanneer de gelegen heid zich voor doet, contact te kunnen onderhouden.' Deze vriendelijke tekst komt als bericht tussen de tekst, zonder onderteke ning, op bladzij 2, want meer pagina's telden de kranten in die papier- schaarse jaren niet. Weer een paar dagen later, op 30 juni, meldt de krant: 'Wij blijven in tegenstelling met geruchten, dat de krant wordt opgeheven'. Op dezelfde pagina het verontwaardigde commentaar van de Patriot hoofdredacteur op het bericht dat tabaksbonnen alleen uitgereikt werden aan personen van 19 jaar en ouder: bij 18 jaar hoort roken, vond hij. Je proeft toenaderingsgezindheid. Er zou sprake van zijn geweest, dat het Haarlems Dagblad De Patriot ging opkopen. Maar ook Het Parool en de Arbeiderspers, uitgever van Het Vrije Volk, zouden interesse hebben getoond. De Patriot-redacteur Jan van Baarsel meende zich te herinneren dat ook cabaretier Lou Bandy zich als aspirant-koper heeft gemeld. Het samenzijn in Amsterdam De eerste maanden werd op een vlakpers van drukkerij Boom Ruygrok, toen nog op de Gedempte Oude Gracht, gedrukt. Het was een hele toer om er dagelijks die duizenden krantjes te produceren. Een echte rotatie- krantenpers werd in september 1945 in Amsterdam gevonden, in het ge bouw van de voormalige antirevolutionaire Standaard, ooit de krant van Abraham Kuyper, bij drukkerij Holland. Het was daar druk met oud-illegalen. Uit Leiden kwam de Kroniek er drukken. Vooruitstrevende protestanten maakten er de Nieuwe Nederlan- KEES SIPKES

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 137