vrijde Indië zal moeten worden veroverd op andere rovers'. Bovenkerk joeg steeds meer rechtse lezers weg en het Amsterdamsch Dagblad dunde voortvarend de gelederen aan de linkerzijde. De band met de lezer 'Nou wordt alles anders', kondigt Gerhard Werkman aan op 20 maart 1946 onder de kop 'De band tussen U en ons'. 'Ons blad is sinds 1 maart op eigen benen na een periode van nauwe samenwerking met andere bladen.' Hij erkent: -I39_ 'er waren veel fouten, veel slordigheden, die zijn nu voor een goed deel achter de rug. De redactie is versterkt met ervaren journalisten, er zijn tal van plannen, o.m. voor een vrouwenrubriek, puzzle, rechtskundige problemen, belastingvraagstukken, school en opvoeding'. De onzekerheden over de exploitatie bleven en dat bleek ook uit de herhaaldelijke wijzigingen die de opmaak onderging. De naam van de krant was een paar maanden in een vierkant blok links bovenin de voorpa gina afgedrukt. Er is ooit ook een pseudo-gotische letter over de volle breedte van de voorpagina gebruikt, dezelfde letter die het café De Patriot in de Kleine Houtstraat naam geeft. Op 1 mei 1946 weer een nieuw begin: een forse kop, bovenaan de pagina, over de volle breedte. Ik heb dat niet meer meegemaakt. Dienstplicht dwong mij in militaire dienst. In april was er overmoedig ook met een Amsterdamse editie gestart, maar na twee maanden was overduidelijk dat de Amsterdammers geen Haarlemse krant lustten. De publicatie werd gestaakt. De IJmuider editie heeft het langer uitgehouden, zo leert het Velser gemeentearchief, aanvankelijk met een onderkop 'IJmuider Nieuwsblad'. De juiste overlijdensdatum van de IJmuider editie is niet vast te stellen. Ook de kaartenbak met abonnees in de Grote Houtstraat werd steeds leger. Zo leeg, dat de chef exploitatie op een oktobernacht in 1946 het Haarlemse Paroolkantoor binnensloop en in het geniep de abonnementen administratie begon over te schrijven. Maar er was getipt. En tijdens dit werk stormden de Haarlemse Paroolredacteur Joop Bartman met Parool fotograaf Griek binnen en vereeuwigden het kopieerbedrijf van de concur rent. En meldden dat de volgende dag uiteraard triomfantelijk en onomsto telijk geïllustreerd in hun krant. De directie van De Patriot schreef lafhartig op de voorpagina van 4 okto ber 1945 dat Het Parool de overschrijverij uitgelokt had en kondigde aan dat 'een actie tegen Het Parool zal worden ingesteld wegens aantasting van KEES SIPKES

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 139