IJMUIDENS NIEUWSBLAD 1111 -140- onze goeden naam en eer'. Daar heeft niemand ooit meer iets van gehoord. Maar er gloorde nieuwe hoop. In een indrukwekkende auto reed finan cier Bernsen voor, die de krant in de vaart der volkeren zou opstuwen. Zijn kredietwaardigheid viel al gauw bar tegen. Steeds vaker eiste de Amster damse drukkerij Holland dat er 's morgens voor tienen geld op tafel moest komen, anders zou er niet gedrukt worden. Jan van Baarsel herinnerde zich dat er soms een stukje land of een paar oorbellen van een familielid van Bernsen beleend moesten worden om de abonnees van hun dagelijks nieuws te verzekeren. Er is nog geprobeerd lezers te werven door een koppelverkoop met de weekbladen De Prins en Eva. Oud-redacteur Hans Schmidt citeert de wervende reclametekst moeiteloos uit zijn geheugen: 'De Prins, Eva en De Patriot, een trio van volmaakt genot'. De krantenlegggers bewijzen dat er niets mankeert aan het geheugen van Schmidt. De ideologie van de krant leed zeer. Toen bovendien Bernsen verdacht werd van handel met de Wehrmacht, hield hoofdredacteur Gerhard Werk man het voor gezien. Eerder had Korsten zich al ingescheept als PR-advi- seur bij de Scheepvaartmaatschappij Nederland. David Koning, trouw vanaf het illegale begin, werd opnieuw waarnemend hoofdredacteur van het zinkende schip De Patriot. Op 10 februari van de barre winter 1947 meldde de krant nog uit Leeuwarden de grandioze overwinning van 'Bosman, Koning der Elf- stedenrijders'. Op 11 februari vernamen de lezers dat de Haarlemse Stads schouwburg wegens kolenschaarste was gesloten en zeer, zeer, uitvoerig was de aandacht voor de aanstaande geboorte van het laatste prinsenkind. Dat bericht moest wel zo lang worden, want het anp had de telexverbinding verbroken wegens achterstallige betaling. Veel ander nieuws was dus niet beschikbaar en zelfs een zieltogende krant kon zich geen witte plekken veroorloven. Op 12 februari 1947 zochten de laatste abonnees vergeefs op de deurmat: De Patriot was ter ziele. De laatste zin van het afscheidsbriefje aan de werk nemers, gedateerd 28 februari 1947, luidde: 'Ten gevolge van het ontbreken Haerlem Jaarboek 1996 1ste Jaargang Wo. 1S OP PATRIOT Maandag 17 Sept. 1945 Onafhankelijk dagblad voor velsen, ijmuiden en beverwijk De Patriot, editie Ijmuiden. (Archiefdienst voor Kennemerland)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 140