Winkel en De Vries, Ondergrondse Pers. De krant van Koning is nr. 671, onder nr. 670 wordt de uitgave van Van der Heijden c.s. vermeld. David Koning schreef onder de omslachtige schuilnaam A.C.G. Botterman-van der Pluym een toelichting op een clandestiene uitgave uit 1944 van brieven uit Westerbork, geschreven en verstuurd door Elly Hillesum. Het boekje werd uitgegeven door de Vrije Katheder en De Patriot. Bron: Lewin, Het clandestiene boek, 284. Zie ook: L. de Jong, Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog ('s-Gravenhage 1969-1985), vm, 721. 12. Winkel en De Vries, Ondergrondse pers, nr. 708. 13. Deze gegevens zijn ontleend aan bewaard gebleven correspondentie uit het laatste oorlogsjaar. -I43 14. Winkel en De Vries, Ondergrondse Pers, nr. 1049A. 15. Krijger was een omstreden figuur, werd verdacht van een dubbelrol, maar is daarvan na de oorlog vrijgesproken. Hij wordt genoemd in het boek Wacht binnen de dijken door Cor van Stam, de latere burgemeester van Haarlemmermeer. Van Stam was onder schuilnaam Cor v.d. Meer comman dant van de Binnenlandse Strijdkrachten in de Haarlemmermeer, later commandant van het gewest 12 waar ook Haarlem onder viel. Hij beschrijft in het boek zijn triomfantelijke rit op de bevrijdingsdag 5 mei per auto (een onvoorstelbare luxe in die dagen) van het illegale hoofdkwartier in de Mariastichting naar het Paleis van Justitie in de Jansstraat. Stam noemt ook veel namen van mensen die een belangrijke rol hebben gespeeld in de illegali teit van Haarlem en Haarlemmermeer. 16. Peter E.M. Hammann, 'Haarlem gaat mee met de nsb, de nationaal-socialis- tische beweging in Haarlem 1932-1945', doctoraalscriptie aanwezig in biblio theek Archiefdienst voor Kennemerland. 17. René Vos, Niet voor Publicatie, 411 e.v. 18. René Vos, 'Haarlem's dagblad', 83. 19. Ibidem, 79. De onderkop van deze illegale schertskrant vermeldde: 'Dit nummer verschijnt buiten verantwoordelijkheid van Mees, Peereboom en Derks.' Dat waren respectievelijk de beide directeuren en de NSB-hoofdredac- teur van de Haarlemsche Courant. 20. Particuliere collectie. KEES SIPKES

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 143