drs. j. bart uittenhout (eindredactie) Monumentenzorg Haarlem Samengesteld door de medewerkers van de afdeling Bouwkunde, Monumentenzorg en Archeologie, bureau monumentenbeleid. Historisch onderzoek: Wil den Heijer, fotografie (tenzij anders vermeld): Jos Fielmich, redactie: Bart Uittenhout. -144- Inleiding Dit jaar bestond de gemeentelijke monumentenzorg officieel veertig jaar. Althans, veertig jaar geleden werd de afdeling Monumentenzorg opgericht. We 'vierden' het als volgt: een klein beetje aandacht in Monumentaal, de traditiegetrouwe tentoonstelling voor de Open Monumentendagen in de Refter toonde een fotografische schets van die veertig jaren werk aan de monumentenzorg en het Haarlems Dagblad 'kwam er achter' en publi ceerde een artikel. De oorspronkelijke plannen waren ambitieuzer, maar we moesten constateren dat de daarvoor noodzakelijke inzet niet te leveren was zonder de primaire werkdoelen te zeer te schaden. Als primaire doelen voor 1996 naast restauratie- en subsidiebegeleiding golden een goede voortgang van het onderzoek naar monumentale waar den van jongere bouwkunst op gemeentelijk niveau, het afwerken van de selectieprocedure daarvan op rijksniveau (het M.S.P.) en het gemeentelijke speerpunt Wonen Boven Winkels. Wat betreft de gemeentelijke jonge mo numenten mag verwacht worden dat de inventarisatie met betrouwbare globale inzichten in het najaar van 1997 naar het gemeentebestuur gezon den kan worden. De gemeentelijke beoordeling na de selectie voor de rijks monumentenlijst kan begin 1998 afgerond worden, waarna het rijk zelf overgaat tot de nodige formele stappen op de weg naar bescherming. Wo nen Boven Winkels past zowel in het beleid om leven in het centrum te bevorderen als ook in het monumentenbeleid om panden een echt toekomstgericht gebruik te geven, al is het alleen al omwille van het behoud van de panden zelf. In dit jaar is ook weer historisch en bouwhistorisch onderzoek naar pan den gedaan in het kader van restauratie- of renovatieplannen. Het nut daarvan is zeer duidelijk als de oorspronkelijke plannen voor het Huis van Schagen in de Koningstraat vergeleken worden met de huidige plannen. Nu verwacht mag worden dat op afzienbare termijn met de uitvoering van deze plannen begonnen zal worden, zullen wij er zeer waarschijnlijk in het overzicht 1997 (eventueel 1998) nader op ingaan.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 144