Nijlstraat na het herstel, 1997. bracht. De woningen en winkelhuizen van de Nijlstraat e.o. laten zich het best omschrijven als 'in de stijl van de Zakelijke Amsterdamse School'. Opvallende elementen vormen het nadrukkelijk gebruik van baksteen, ver springende bouwmassa's, siermetselwerk en een architectonische vormge ving. Nadrukkelijk aanwezig zijn de betonnen elementen boven de toegangsdeuren. De ingangspartijen zijn daardoor duidelijk herkenbaar en vergroten de ritmiek van de gevelwand. In i960 werden alle raam- indelingen gewijzigd. Verder bleef alles in oorspronkelijke staat. Opvallend is de grote breedte van de straat en het sterk horizontale karakter van de begeleidende gevelwanden. Een fraai voorbeeld van stedenbouwkunde uit de jaren twintig. Dat was voldoende reden om de Nijlstraat e.o. voor plaat sing op de gemeentelijke monumentenlijst te rechtvaardigen. Dat had nog wel wat voeten in aarde, maar uiteindelijk beschikte Haarlem in 1994 over de eerste gemeentelijke monumentenstraat. Aansluitend vond een ingrij pend herstel plaats. Uitgangspunt bij de restauratie was het herstellen van de eenheid van het complex en het op een goed peil brengen van de kwaliteit van de bui tenkant van de woningen, zodat de eerste 25 jaar geen groot onderhoud behoeft te worden gepleegd. Dit hield in dat in de woningen zelf geen ver beteringen werden aangebracht. Dit heeft in het vooroverleg met de bewonerscommissie wel eens tot wat strubbelingen geleid tot iedereen DRS. J. BART UITTENHOUT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 149