2. Beschilderd behang en deel schoorsteen kap in de groene ka mer van het Hofje van Staats. (Foto A.H.M. Schoots-Timmerman) een schoorsteenstuk met daaronder een tweedelige spiegel, gevat in een opgebogen vergulde lijst. Het schoorsteenstuk toont het portret van IJs brand Staats binnen een allegorische voorstelling en is in 1734 geschilderd door Frans Deckers. 23) De twee 'sneistucke aen ein spiegelleist gesniede' zijn van de hand van Dirk Mijnders.24) De olijfgroen geschilderde boezem heeft strakke pilastergeledingen zonder versieringen. De speelse oker- kleurig-goud gemarmerde mantel met plastisch omhoog gerolde forse voluten is hiermee in tegenstelling. De ingezwenkte hoeken van het voor front zijn kenmerkend voor de Lodewijk xiv-stijl. Het sopra-porta (boven deurstuk, 1734) van Frans Decker met een grafnaald, urn en allerlei toespe lingen op de dood en het testament van Staats past bij de sfeer van de tijd, al is de met rocailles gesneden lijst van later datum. Veel schoorstenen, opgebouwd in de Lodewijk xiv-stijl, zijn er in woonhui zen in Haarlem en omgeving niet meer aanwezig en wat rest zijn vaak al leen de kappen. Ook behangsels in die stijl zijn zeldzaam, maar worden soms in herplaatste staat teruggevonden, zoals in het Frans Loenenhofje. In de voorkamer van de zeventiende-eeuwse deftige behuizing aan de Jansstraat 36 bevindt zich een schoorsteen in de Lodewijk xiv-stijl. De nau welijks uit de muur komende kap heeft een opbouw in twee etages, met een schilderstuk en een in facet geslepen spiegel, gevat in een boogvormige Haerlem Jaarboek 1996 -14-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 14