overtuigd was dat er niet meer in zat en dat het uiteindelijke doel - behoud van de karakteristiek en geen vervangende nieuwbouw - alleen zo bereikt kon worden. Bij de opname van het casco bleek dat het gevelbeeld nog redelijk goed intact was (één van de redenen waarom dit complex op de gemeentelijk monumentenlijst is geplaatst). Zoals al gezegd werden bij een onderhouds beurt in de jaren zestig en zeventig alle ramen vervangen. Aan de achter zijde van de woningen werd toen minder rigoureus ingegrepen. In de keukenuitbouwen bleef nog hier en daar de oorspronkelijke roeden- verdeling in de vensters bewaard. Het houtwerk was voor een groot deel aangetast en het metselwerk moest op vele plaatsen worden ingeboet. Het voegwerk, zeker van de zuid/west-gevels, was slecht en in het verleden op vele plaatsen met een verkeerde voegspecie (te hard, een verkeerde samen stelling, kleur en uitvoering) behandeld met schadelijke gevolgen. Nader onderzoek toonde aan dat in de oorspronkelijke afwerking onderling ver schillend voegwerk was aangebracht, met name in de plint en de vlakken boven de ingangen. Dat is zo ook weer teruggebracht. De gevelafdek- pannen waren totaal versleten al leek dat vanaf de straat soms niet zo. Maar bij het oppakken bleken de aansluitingen vergaan en waren allerlei scheur tjes aanwezig. De bitumineuze dakbedekking was voor het laatst in de jaren zestig vervangen. Dat zegt genoeg over de kwaliteit. Van de schoorstenen waren enkele vervangen maar de overige stamden nog uit de tijd van de bouw. Daar viel inmiddels het nodige aan te doen. De betonnen luifels waren goed gemaakt van enig betonrot was geen sprake. De tuintjes aan de straatzijde vormen een wezenlijk onderdeel van het totale gevelbeeld. Aan de achtergevels was in de loop der jaren wel het een en ander gewijzigd: Zo waren de oorspronkelijke openslaande deuren in de gevel op vele plaatsen al vervangen door aluminium schuifpuien. De keukenuitbouwen waren al lemaal nog wel aanwezig, zij het dat veel bewoners deze in de loop der ja ren inwendig grondig hebben gewijzigd. De aangrenzende schuren, die overigens buiten het herstel vielen, zijn in veel gevallen verbouwd tot douchecel of iets dergelijks. De restauratie had, zoals al gezegd, voornamelijk betrekking op het exterieur. Daarbij moest een keuze worden gemaakt over het toe te passen venstertype en de vensterindeling. Voor de begane grond werd gekozen voor een type dat bij sommige woningen nog grotendeels werd aangetrof fen en overeenkwam met het oorspronkelijke ontwerp. Wel werden aan passingen ten aanzien van het huidige wooncomfort doorgevoerd. Op de verdieping zijn de bestaande indelingen gehandhaafd, met dat verschil dat het van oorsprong vaste raam boven de ingang ook draaibaar gemaakt is voor de broodnodige ventilatie. Om het oorspronkelijke gevelbeeld vast te Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 150