houden is besloten om twee woningen - Nijlstraat 15 en 17 - met de oor spronkelijke vensterindelingen als modelwoning uit te voeren. De voordeu ren zijn opnieuw naar het oorspronkelijke model gemaakt, wat een bijzon dere verrijking van het gevelbeeld opleverde. In de omgeving is goed te zien hoe daar anders over wordt gedacht. Ook de kozijnen van de achtergevels zijn weer in hun oorspronkelijke staat gebracht, met uitzondering van de roedenverdelingen Tevens zijn de dubbele tuindeuren weer teruggekomen. Het voegwerk in de voorgevels is bijna in zijn geheel uitgehakt en de stenen zijn opnieuw gevoegd volgens de oorspronkelijke voegmethode (kleur licht romig en iets terugliggend gevoegd). Het metselwerk is, waar nodig, inge- -151- boet met stenen overeenkomstig het oorspronkelijke metselwerk. Daarin zijn stenen van verschillende kleurtonen gecombineerd. Zeker na het reini gen van de gevels was dat goed te zien. De gevelafdekpannen zijn allemaal handmatig bij een kleine pannenfabriek gevormd en in een frisse oranje rode kleur gebakken. Het platte dak is voorzien van afschotisolatieplaten en afgeplakt met een rubberroïd afdekking. Door de nieuw toegepaste con structie horen de lekkageproblemen tot het verleden. De schoorstenen zijn bovendaks vernieuwd en voorzien van roestvrije schoorsteenbuis om lek kage in de schoorstenen te voorkomen. Ook in het schilderwerk is terugge grepen op kleuren die in de jaren dertig gebruikelijk waren. Zo is gekozen voor een okergele kleur voor de kozijnen en een roomwitte kleur voor de ramen. De deuren zijn in een wat helder donkerrode kleur opgezet en de accentdelen, zoals de opliggende roeden en de verdikte onderdorpel, in zwart benadrukt. Ter verfijning werden ook de briefplaat en het beslag in zwart uitgevoerd. De betonnen luifels boven de ingangen zijn geschilderd nadat de bovenkant tegen waterindringing is behandeld. Hier is een wat donkerder roomwitte kleur toegepast. De zinken huisnummerplaatjes zijn opnieuw geschilderd en voorzien van cijfers in de Amsterdamse School- stijl. De Nijlstraat e.o. is weer een sieraad voor de buurt. Helaas viel Nijlstraat no.i buiten de restauratie. Dit huis is in particulier bezit en de ei genaar gaf ondanks herhaald aandringen geen medewerking aan de restau ratie. Dit is nu wel heel duidelijk in het gevelbeeld te zien. (Bijdrage van: Martin Busker, Ontwerper/Bouwcoördinator afd. bma/nvr) Particuliere restauraties bakenessergracht 29 (rijksmonument, cascoherstel) De voor-en achtergevel van het achttiende-eeuwse woonhuis met klok- gevel hebben een grondig herstel ondergaan. Na het inboeten van het met- DRS. J. BART UITTENHOUT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 151