omlijsting, die wordt geflankeerd door naar beneden krullende blad versieringen. Tussen de pilasters met Ionisch kapiteel en verdiepte paneel tjes met kleine versierseltjes past een schilderstuk (1934), vrij geschilderd naar D.J. van der Laan (1759-1829).25) Aan de bovenzijde van de schilderij lijst zijn de typerende hoekinzwenkingen te zien. De rechte zwarte marme ren mantel oogt eenvoudig en heel anders dan in de groene kamer. De ver sieringen zijn symmetrisch fors opgebracht en in het licht opgebogen voorfront zijn op luchtige wijze hol- en bolprofielen ingebracht. In het huis Berckenrode - voorheen Westerduin - aan de Herenweg 133 in Heemstede is slechts de kap in Lodewijk xiv- stijl bewaard. Het is een -15- mooi voorbeeld van een boezem met de karakteristieke ruitversieringen en de typerende inzwenkingen op de lijsthoeken. De ornamentering is vlak en geschilderd. Ook hier is een opbouw in twee etages, in de vorm van een langwerpig schilderstuk en een spiegel in een opgebogen omlijsting met de inmiddels bekende naar binnen krullende bladornamentering, te zien.26> Rococo of de stijl van Lodewijk xv, het Hofje van Noblet De regenten van Staats zetten hun werkzaamheden in 1757 voort bij het Hofje van Noblet. Hun werd door de rijke Amsterdammer Eleazar Noblet testamentair verzocht, zorg te dragen voor het stichten van een nieuw hofje, waarbij het voormalige woonhuis Haarlem en Spaergesigt ten dienste moest komen van de toekomstige regenten en een opzichteres. Over zijn graf heen regerend werden door Noblet de meester-timmerman Batelaar en de stadsfabriek Isaac Roussel sterk aanbevolen om de (ver-)bouw- werkzaamheden uit te voeren. In 1761 vingen zij daadwerkelijk aan, waarna ze de administratie van de beide hofjes met elkaar zouden combineren. Al eerder droegen de mode bewuste regenten zelf 3.000.- bij 'tot opbouw en vercier der kamers van de regenten'. Dat zij zich bewust van hun kunstzinnige taak kweten is he den ten dage nog te zien aan het geheel in Lodewijk xv-stijl verbouwde voorhuis.27) Hier bevinden zich de regentenkamer en de wachtkamer aan weerszijden van een met wit marmeren tegels belegde gang. Zowel de ka mers als de gang zijn in decoratie geheel op elkaar afgestemd. Dit wordt extra benadrukt doordat de plafonds en de gangmuren voorzien zijn van fijn geornamenteerd rococo-stucwerk, aangebracht door Anthonie Hendrik Mollo. 28) De kamerbetimmeringen en de deuren met rocaille vlammetje zijn olijfgroen geschilderd. De wachtkamer (dameskamer), links van de entree, bezit geen schoor steen, hoewel er in het vroegere woonhuis zeker een aanwezig was.29) De wanden zijn van plint tot de koof bespannen met banen goudleerbehang A.H.M. SCHOOTS-TIMMERMAN EN L. ZENHORST

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 15