te vriezen'. Volgens onderzoek van het knmi was in het betreffende jaar sprake van een zeer strenge winter waarin per dag een forse ijstoename op de binnen- en buitenwateren werd genoteerd. Voorts is bekend dat de trek vaart inderdaad pas vanaf 19 maart weer op gang kwam. Passanten, die in de Waag die winter hun tijd verlummelden, zijn vermoedelijk verantwoor delijk voor de tekst op de balken ter herinnering aan deze extreme winter. Op verzoek van de restauranthouder heeft de heer Erik J. Tjebbes, rest aurator, met witte olieverf de tekst weer leesbaar gemaakt. florapark 8 (beeldbepalend pand, cascoherstel) Het metsel- en voegwerk aan de gevels van het laat negentiende-eeuwse statige kantoorpand werd gerepareerd. De niet originele shingle dak bedekking is vervangen door leibedekking op alle dakvlakken, zoals in de oorspronkelijke situatie ook het geval was. De dakgoten en hemelwater- afvoeren zijn in koper uitgevoerd. floraplein 23 (rijksmonument, totale restauratie) De panden op het Floraplein zijn in 1881 als ensemble gebouwd naar een ontwerp van architect A. van der Steur. De werkzaamheden bestonden hoofdzakelijk uit het restaureren van het interieur en het maken van een doorbraak tussen de voorkamer en de achterliggende keuken. Op het schuine dakvlak zijn de Oegstgeester dakpannen terug gekomen. frankestraat 24, doopsgezinde kerk (rijksmonument, 5de fase, gevels binnentuin en poortgebouw) Dit is een deel van het totale complex van de Doopsgezinde Gemeente van Haarlem dat gelegen is tussen de Grote Houtstraat, Peuzelaarsteeg en Frankestraat. De vijfde fase van de restauratie betrof het herstel van de ge vels van de 'herenkamer' en 'dames kamer' gelegen aan de binnentuin. Ook zijn van het poortgebouw (de gevel aan de Frankestraat) het metselwerk en de natuursteenbanden gereinigd. Het metselwerk is ingeboet en gedeelte lijk opnieuw gevoegd. frederikspark 4 (rijksmonument, herstel kap en gevels) Huis 'Houtwijck' is één van de villa's gelegen aan het Frederikspark. Het pand is gedeeltelijk gerestaureerd. Bij deze (deel-)restauratie is de zinken roevenkap hersteld. Het losse en gescheurde pleisterwerk van de gevels is DRS. J. BART UITTENHOUT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 163