hersteld en opnieuw geschilderd. De constructie van de balkonuitbouw is vernieuwd. frederikspark 6 (rijksmonument, totale restauratie) Zie voor een uitvoerige beschrijving van de geschiedenis van het ontstaan van het villapark het Jaarboek Haerlem 1991, pag. 121-168. Het herstel van villa Frederikspark 6 was aanleiding om nog eens extra in de archieven te duiken. Met name werd gezocht naar gegevens van bewoners/eigenaren. -164- Zoals al bekend is werd de villa in 1864 als eerste villa in het kersverse Frederikspark gebouwd naar ontwerp van meester-timmerman J. van Ek. Hij bewoonde het huis niet zelf, maar verhuurde het de eerste jaren aan Elise Charlotte Adolphine Leanette Goyer, weduwe van Daniel de Haan. Zij bewoonde het huis met een zwager die vermoedelijk een baan bij de posterijen had. Elise kocht de villa, die toen bekend stond onder de toepas selijke naam 'villa Nova', in 1869 van J. van Ek. Vanaf die tijd bewonen de eigenaren in de regel het huis. Als Elise in 1877 overlijdt verkopen haar kin deren het bezit een jaar later aan Pieter Lingeman in Amsterdam. Het is niet duidelijk of hij in het huis woont, want de adresboeken van die tijd vermelden andere namen van bewoners. Hij is gedurende negen jaar de trotse bezitter van de villa Nova en na zijn overlijden in 1887 zijn weduwe nog veertien jaar. Zij doet afstand van de villa in 1901 en draagt het huis over aan Pieter van de Water. Tien jaar later wisselt de eigendomssituatie opnieuw en wordt Martinus Johannes Roozekrans, die van beroep wijn handelaar is, eigenaar. Tot die tijd blijft de naam villa Nova gehandhaafd. Deze verdwijnt met de volgende verkoop in 1920, als Henri Arnold Johannes de Beijll Nachenius nieuwe eigenaar wordt. Hij was directeur van de werf Conrad. Hij bewoont het huis met zijn vrouw en vier kinderen tot zijn overlijden in 1952. Zijn vrouw verkoopt de villa in 1955 aan tandarts Jan Cornelis de Wilde, die de villa in 1987 verkoopt aan de Provincie Noord- Holland. Allerlei plannen worden door de Provincie gemaakt ter uitbrei ding van de bestaande kantoorbebouwing. Villa Frderikspark 6 speelt daarin een rol, maar leegstand dreigt als de provincie uiteindelijk besluit nieuw gebouwde kantoorruimte aan het Houtplein te betrekken. Uiteinde lijk wordt de inmiddels vervallen villa weer afgestoten en verkocht aan par ticulieren. Het echtpaar Teeseling wordt eigenaar en start met een uitvoerig herstel. Hoewel het nergens te lezen is zou de villa opnieuw het naam bordje 'villa Nova' verdienen. Rechts boven: Frederikspark 6 vóór het herstel, 1982. Rechs onder: Frederikspark 6 na het herstel, 1997. Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 164