juni 1995. Het dak, dat in de loop van de tijd een bitumineuze bedekking had gekregen, is weer hersteld als een zinken roevenkap. Het bewerkte boeideel, dat nog maar gedeeltelijk aanwezig was, is weer terug gekomen. De gepleisterde gevels en de kozijnen en ramen rondom het gehele pand zijn hersteld en geschilderd. De aan de tuinzijde aangebouwde serre is ge restaureerd. Ook het als erfafscheiding geplaatst hek is door een smid ge heel vernieuwd. In het interieur is het perceel geheel opgeknapt met een duidelijk oog voor alle nog aanwezige monumentale onderdelen. Ook een aantal van de in de loop van de jaren verdwenen onderdelen zijn weer te ruggebracht. Na de oplevering kan geconstateerd worden dat het gerestau reerde pand het aanzien zeker waard is. groot heiligland 17 (rijksmonument, cascoherstel en woningverbetering) Naar alle waarschijnlijkheid werd dit huis met trapgevel omstreeks 1600 gebouwd. De zeventiende-eeuwse voorgevel is, net als de voorgevels van de voorhuizen in de directe omgeving uit dezelfde tijd, sober van opzet. Alleen springt dit huis eruit omdat het rijker voorzien is van natuurstenen onder delen. Die rijkdom uit zich in de natuurstenen blokjes langs de vensters en de zij-beëindigingen van de gevel. Aan het eind van de achttiende eeuw onderging het huis in het interieur op de begane grond een belangrijke modernisering volgens de heersende mode van die tijd. Dat interieur is nog grotendeels bewaard gebleven. Bij deze verandering kregen de vensters op de verdiepingen de kleine ruitjes en ontstonden in de pui de monumentale deuromlijsting en de hoge vensters. Onderzoek in het gemeentarchief leverde de volgende gegevens op. In 1640 werd het huis verkocht door Abraham Janszoon aan Maerten van Sittert. Hij verkocht het huis in 1649 aan Willem Davidtszoon. Zijn erfgena men deden het in 1715 van de hand. Het huis had toen twee uitgangen aan de achterzijde, de ene naar de Gortestraat en de andere richting Zonne- steeg. In de verkoopakte werd dat duidelijk als een voordeel beschreven; door de extra uitgangen kon het pand op eenvoudige wijze worden gesepareerd in drie wooneenheden. Het huis stond in die tijd bekend als 'De Vergulde Cam'. Omstreeks 1740 blijkt de bekende Haarlemse kunste naar Vincent van der Vinne eigenaar van het huis te zijn. Hij overleed in 1742. Verkopen na die tijd worden niet aangetroffen omdat het huis via vererving binnen de familie Van der Vinne overging. Het is allemaal nog ingewikkelder als het huis na 1715 inderdaad gesplitst zou zijn in drie wooneenheden. Dat zou uit de verpondingen rond 1745 af geleid kunnen worden. Hoe het ook zij, de familie Van der Vinne is eige naar van het huis tot 1824. Dan wordt het huis verkocht aan Adelbertus DRS. J. BART UITTENHOUT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 167