met een patroon van verticale bloem- en druivenranken, met hier en daar een vogeltje of vlinder. De ranken ontspringen uit een hoopje aarde waar ook tulpen groeien en reiken tot de bovenzijde, waar het doorlopende pa troon is afgesneden. De decoratie is geschilderd op een goudkleurig ge stempeld fond en vertoont gelijkenis met bedrukte sitspatronen uit die tijd.30) In de regentenkamer bevindt zich een, volgens het bestek van Roussel uitgevoerde rococo-schoorsteen. Op de olijfgroen geschilderde houten boezem prijkt een grisaille van Taco Jelgersma (1763), 311 waar in eerste in stantie een 'stucadoorstuck' was gepland. De marmeren 'blauwe steen - mantel is bewerkt en gezet door de steenhouwers Lourens Tevens en Francoys Ramquyn.321 De sierlijke, wat gezwollen acanthusblad-motieven 'in de sij van de stenen mantel' en de 'orrementen aan de ronden hoeken van de boesem' zijn door Jan Woortman gesneden. De vergulde rococo- lijsten om de grisaille en het regentenbord zijn eveneens van zijn hand. 33) Ook hier zijn de wanden met banen goudleer van plint tot koof bespan nen. Er is sprake van een honingraatmotief met wit opgehoogde blauwe bloemen op een goud fond. Dit fond is gestempeld en de decoratie is erop geschilderd. De kastdeuren en de deur naar het sekreet (toilet) zijn door hun goudleer bedekking onzichtbaar opgenomen in de wand. 34> De 'twee behangsels van goutleer inde twee voorkamers' zijn in 1763 geleverd door Jan Koghee.35) In 1766 leverde Koghee ook goudleerbehang voor de toen malige regentenkamer van het Zuiderhofje. Dit behang is, in aangepaste vorm, in de negentiende-eeuwse betimmering in de huidige kamer aldaar aanwezig. 36> Een identiek goudleerbehang met Lodewijk xv-motieven be vindt zich in het Frans Halsmuseum. In het woonhuis van Andries Heshuizen, regent van de Hofjes van Staats en Noblet, is een schoorsteen aanwezig, die gelijkenis vertoont met die uit de regentenkamer. Deze nauwelijks uit muur komende rococo-schoorsteen (1758-1760) staat in de smalle linker voorkamer van het pand Gedempte Oude Gracht 65. Met zekerheid is vast te stellen dat deze in de kamerbetimmering was ingepast. Een prachtig met rococokuif versierd nepfront van een kast getuigt hier nog van. Over de hele boezem is een stucwerkvoorstelling aangebracht, met een bloemtafereel waaronder zich twee putti bevinden, omrankt door rococo-twijgen. 37> De mantel en de boe zem hebben sierlijk uitgevoerde Lodewijk xv-versieringen en een schilder stuk dekt de haardopening af. Het ongebruikelijke feit dat deze schoorsteen nauwelijks uit de muur komt heeft te maken met de beperkte grootte van de kamer. In 1753 gaf de latere burgemeester van Haarlem, mr. Remees Fl. van Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 16