GROTE houtstraat 115 (rijksmonument, kap- en gevelherstel) In dit statige patriciërshuis met hardstenen stoep zetelt de sociëteit 'Trou moet Blijcken'. Van de gevel - met de versierde deur- en raamomlijsting in de middenpartij - is het voegwerk vernieuwd. Het pannendak is gecontro- eerd en waar nodig zijn de pannen vervangen. De bordestrap aan de ach- erzijde naar de turn is gedeeltelijk gerestaureerd en gedeeltelijk vernieuwd uok zijn de fraaie schoorstenen gerestaureerd. -170- grote houtstraat 146 (rijksmonument, cascoherstel) Achter de klokgevel is al jaren op de begane grond een snackbar gevestigd De verdieping is in gebruik als magazijn. Het casco is volledig hersteld door ramen en kozijnen aan te pakken. De voorgevel is daarna gepleisterd en geschilderd. Het aanzien is verbeterd door het opschonen van de voorheen vele reclameuitingen. GROTE markt 23 (rijksmonument, cascoherstel, bestemmingswijziging) Al jaren oefent de bijzondere winkelpui die dit pand siert grote belangstel- ïng. Niet zonder reden werd deze winkelpui in het boek 'Het winkel gezicht van Haarlem' samengesteld door de Werkgroep Architectuur Haarlem m 1994, aangeduid als zijnde uniek in Haarlem. De tekst op d xi luidt onder andere: De pui-omlijsting en de plint zijn geheel van hardsteen. De monumen tale ingangspartij met portiek leidt naar de winkel en de toegang naar de bovenwoning. Dit deel van de pui is rijk voorzien van versieringen in stucwerk, tegelwerk en knap uitgevoerd timmerwerk. De twee zuiltjes binnen de omlijsting zijn van brons. Het bouwjaar staat boven de mgang in een sierlijke cartouche met putti vermeld.' Het gedeelte boven het etalageraam gaat schuil achter een ontsierende bak van het rolluik en het zonnescherm. Aan dat laatste werd wat gedaan tij dens het recente herstel van het pand en het wijzigen van de functie. t De bljzondere winkelpui werd naar ontwerp van de Haarlemse architect J.H. Welsenaar gebouwd in 1892. Bijzondere winkelpuien van zijn hand zijn ook te vinden in de Smedestraat nr. 16 en Lange Veerstraat nr. 32. Op drachtgever was de heer A. von der Möhlen, ongetwijfeld van Duitse af komst. Hij dreef op deze plaats aan de Grote Markt vanaf omstreeks 1830 een omvangrijke manufacturenhandel, die naast nr. 23 ook de nrs 25 en 27 Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 170