'voorzien van een groot voorhuis en behangen zijdkamer met kassen, een ruime gang, een behangen binnenvertrek met schoorsteen en kassen, verder een keuken met kassen, turfbak en verdere commoditeiten, aan het einde van de gang een kamer, meede behan gen en met een schoorsteen, boven een voorkamer met twee bed steden, een overloop met kassen, een agterkamer met twee bedsteden, hooger een kleerzolder en vliering, onder dit perceel een overwulfde wijn- en provisiekelder.' Een gewassen tekening van C. van Noorde uit 1793 toont het huis met een klokgevel dat qua datering overeenkomt met een mogelijke bouwtijd van omstreeks 1790. De tekening toont een huis met drie bouwlagen en een kap. Volgens de veilconditie zijn er evenwel maar twee bouwlagen met een kap. Zou Van Noorde dan een verdieping teveel hebben getekend? Gelukkig voor ons deed een voorval met verstrekkende gevolgen een tekenaar in 1818 opnieuw naar de pen grijpen om hetzelfde stukje Grote Markt te vereeuwi gen. Aanleiding daartoe was het instorten van het belendende huis nr. 25, het vroegere huis van Laurens Jansz. Coster. Op deze prent is het huis nr. 23 in dezelfde uitmonstering, dus met drie bouwlagen en een kap, afgebeeld. Een foto uit omstreeks 1890 van dit stukje Grote Markt toont het huidige aanzien, met dit verschil dat de pui nog als woonhuispui is ingericht met twee grote vensters en een ingangspartij. Waarschijnlijk werd de huidige voorgevel omstreeks het midden van de negentiende eeuw gebouwd, moge lijk zelfs in opdracht van Von der Möhlen. Toen hij in 1850 de belendende percelen nrs. 25-253 kocht, liet hij in de gevel een borstbeeld van Coster plaatsen boven de toen al aanwezige gedenkplaat. Zijn zoon, Ignatius Mau ritius von der Möhlen, zette de zaak tot aan zijn overlijden in 1905 voort. Het winkelbedrijf stond in die tijd bekend als 'Het Lourens Janszoon Costerhuis' en ging over in handen van de erfgenamen. Deze stootten het gehele bezit in één verkoop af in 1920. Eigenaar werd toen A.J.A. van 't Hof, antiquair. Vanaf die tijd stond met grote witte letters 'antiquités' te lezen boven de vensters van de eerste verdieping. Het bezit werd waarschijnlijk gesplitst, want bij de volgende verkoop, aan J.A.A. van 't Hof, vermoedelijk een zoon, wordt alleen het huis nr. 23 en een pakhuis aan de Jansstraat 70 bij de verkoop betrokken. Tot recent is het huis gebruikt voor de handel in antiek. De huidige eigenaar heeft op de begane grond een café-restaurant Links onder: Grote Markt 23 o.i. tekening van C. van Noorde uit 1793. Het gaat in dit verband om het meest rechter huis, toen nog van een klokgevel voorzien. Vóór die tijd stond op deze plaats een huis met een trapgevel. (Archiefdienst voor Kennemerland, Kennemer Atlas) DRS. J. BART UITTENHOUT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 173