klein heiligland 64 (Vrouwe- en Antonie Gasthuis(hofje)) Al eerder, in het jaarboek 1991, werd melding gemaakt dat de restauratie van dit hofje, als afsluiting van de reeks restauraties van de hofjes, in uitvoe ring was. In 1997 werd de restauratie eindelijk opgeleverd. Vele moeilijkheden op allerlei gebied gingen hieraan vooraf. Met name het faillissement van de aannemer en de daaropvolgende procedures met de curator namen bijzon der veel tijd in beslag. Dat alles vergde veel energie van de, voor de restau ratie gemandateerde, regent. Een groot aantal uitgevoerde werkzaamheden bleek niet aan de gestelde kwaliteitseisen te voldoen en moest opnieuw ter hand genomen worden. Ook bleek welk verwoestend werk de diverse zwamsoorten kunnen aanrichten, indien deze niet goed en tijdig bestreden worden. Uiteindelijk is door de inzet van eerder genoemde regent de res tauratie toch tot een goed einde gebracht. In het hofje zijn nu acht woningen aanwezig. De zolderverdieping, die ook één woning bevat, is toegankelijk gemaakt via een aparte (transpa rante) traptoren aan de achterzijde van het hoofdgebouw. De tijdens de restauratie aangetroffen tegels zijn gecompleteerd dan wel hersteld door medewerkers van de aardewerkfabriek in Makkum. De oude schilderingen op plafond en bedstededeuren zijn weer in goede staat gebracht. Het woon comfort van de woningen is op een eigentijds niveau gebracht. In de kelder is de lekkage verholpen en het stucwerk vernieuwd. Met een meerjaren- onderhoudprogramma en de zorgvuldig geplande uitvoering daarvan gaat dit hof weer een lange toekomst tegemoet. koninginneweg 86 (rijksmonument, kap- en gevelherstel) Het pand is een sober langgerekt rechthoekig huis, dat gelegen is aan de Leidsevaart. Het bijzondere aan dit huis is de driezijdig gevormde gevel, die in het water staat. In deze gevel zijn naast de twee bestaande ramen in de zijvlakken nog vier ramen bijgeplaatst, zodat het uitzicht over het water nog beter tot zijn recht komt. De dakbedekking van zowel het hoofdge bouw als van de er tegenaan gebouwde schuur is hersteld. Ook zijn alle gevels gerestaureerd. In de kap van de schuur is tevens een lichtstraat ge plaatst, zodat de schuur nu als kantoor te gebruiken is. mauritsstraat ii (gemeentelijk monument, cascoherstel) Dit hoekpand onderging herstel van het metsel- en voegwerk. De goten werden voorzien van nieuw zink. Aan de kap zijn ook de nodige reparaties verricht. DRS. J. BART UITTENHOUT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 175