Zaanen, opdracht tot interieurveranderingen in zijn huis aan de Jansstraat 36. Het rococo-interieur uit de voormalige eetkamer stamt waarschijnlijk uit die periode. De kamer met stucplafond is geheel bespannen met beschil derd behang met landelijke voorstellingen, uitgevoerd door de Haarlemse schilder J.L. Augustini.3S) Een fraaie schoorsteen in rococostijl met rocailles siert de rechterwand. Op de lichtgeschilderde boezem hangt een 'grauwtje' van Taco Jelgersma met een voorstelling van de bloei van Haarlem. De ge sneden lijst heeft een grote kuif in top en toont gelijkenis met de lijst van Woortman uit het Hofje van Noblet. De schelpconsole onder het grauwtje is bedoeld geweest voor een klok. De overgang van de kap naar het stucplafond verloopt hier via een brede koof. De marmeren lichtgrijze mantel heeft de bekende speelse vormgeving met asymmetrische c-voluten, acanthusblad en kuif. Een karakteristieke donkergroen met goud beschilderde Lodewijk xv- rookkap (1756), rustend op met blad versierde consoles, is bewaard geble ven in de regentenkamer van het voormalige armenhuis aan de Schoter singel 2. De kap heeft op de hoeken vlammend, fors gesneden acanthusblad en een spiegel tooit de boezem. Deze is in een door Jan Woortman met snij werk versierde en vergulde lijst gevat. Hij kreeg hiervoor f 152 - en 16 stui vers uitgekeerd. Tegen de geheel betegelde achterwand zijn twee pilasters in afwijkende stijl geplaatst. Geschilderd behang van Augustini siert ook hier de wanden. In een andere kamer in de huidige Schoterburcht heeft waarschijnlijk goudleer de wanden opgesierd. 39> Een soortgelijke kap (1758) met een 'grauwtje' is te bewonderen in de consistoriekamer van de Lutherse kerk aan de Herenstraat 14. In 1910 is de rookkap herplaatst vanuit het huis, genaamd Het Ooievaarsnest. Dit pand in de Herenstraat 49 heeft tussen 1758 en 1910 dienst gedaan als pastorie van de kerk, maar moest wegens hoge onderhoudskosten verkocht worden. De kroonlijst van de kap en de overige betimmering in de nieuwe consis toriekamer zijn door de architect J. London ontworpen en aan de olijf groene schoorsteen aangepast. 40> De kap zelf is in rococostijl uitgevoerd met een kuif op het opgebogen voorfront en op de schilderijlijst. De consoles en hoekpunten zijn met fors snijwerk van acanthusblad versierd. Het in slechte staat verkerende 'grauwtje' van E. Elliger (1767) toont een allegorische voorstelling met twee putti, waarvan er een op de boeken zit tend tegen een wereldbol leunt en het opengeslagen Nieuwe Testament leest dat de ander openhoudt. (Afb. 3) Het handelt zich hier mogelijk om een schenking. In 1765 werd onder leiding van de kerkenraadsleden J. Koghee en J. Woortman een verbouwing van de consistoriekamer in Het Ooievaarsnest doorgevoerd, waarbij Woortman het snijwerk verrichtte. Denkbaar is dat toen de meer modieuze Lodewijk xvi-guirlandes met lint- A.H.M. SCHOOTS-TIMMERMAN EN L. ZENHORST

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 17