Het is Paulus Harrebomée, timmerman en aangesteld als bewindvoerder over de bezittingen van Albertus, die het winkelhuis verkoopt aan de direc teur van de nalatenschap van wijlen de heer Pieter Teyler van der Hulst, de huidige Teylers Stichting. In de verkoop is ook een pakhuis begrepen maar het is niet duidelijk waar dat stond. Het bijzondere van deze overdracht is, dat de koper wordt verplicht om ook de complete winkelinventaris over te nemen. De uitvoerige beschrijving waarvan melding wordt gemaakt in de verkoopakte geeft een zo boeiend beeld van een tabakswinkel annex krui den- en gruttershandel dat de tekst integraal is overgenomen. De winkel- -180- inventaris bestaat uit: 'Twee toonbanken met lade. Een dito met olie en stroopbakken, een sigarenkist op de toonbank, 12 ronde rood geschilderde tabaksdoozen, 9 blauwe snuifpotten, 4 rood geschilderde trommels, 5 dito grote theebussen, 7 dito middelsoort theebussen, 5 dito kleinere theebussen, 5 dito kleine busjes, 16 geschilderde houten dozen, 10 rood geschil derde tonnetjes, 18 glazen stopflesschen, 2 uitstalplanken en bakken, een petroleumkan met toebehoren, 4 gort en erwtenbakken, 12 koperen scheppers, 6 nieuwe dito scheppers, 2 koperen trechters, een dito vijzel en stamper, een koperen snuiflepel, een dito stel maten, 2 stel koperen gewichten, 10 geschilderde vaatjes, 6 tinnen maten met trechter, 3 geschilderde azijnvaatjes met stelling, een winkellamp met twee gasarmen, een sigaren afknipper, een zoutbak, 6 zeeften, een koffiemo len, 2 koffiebonen bakken, een slijpsteen, een (keifbank?), een platte wagen, een rolwagentje, 2 basculen, een tafel, een en 2 schijven met touw, 5 tabaksmanden, een ijzeren balans, 2 kisten, een houten hamer, 2 vaten- stellingen, 2 vlonders, 4 winkelmanden, een koperen druip- bakje, 4 tabakstonnen, een koffie spit met deksel, een koffiebonen ton, 20 linnen zakken.' De directeuren van Teylers Stichting verhuren vervolgens het winkelhuis aan J. Faber, touwslager en zeilmaker van beroep. Maar vanaf circa 1900 is hier opnieuw een winkel in tabaksartikelen te vinden. Pas na de Tweede Wereldoorlog verdwijnt, na ruim tweehonderd jaar, de tabakshandel van deze plaats aan het Spaarne en wordt het winkelhuis voor verschillende doeleinden gebruikt. In 1993 verkoopt de Teylers Stichting het huis aan de heer J.C. van Ginneken, die het inmiddels zeer noodzakelijke herstel ter hand neemt. Het vroeg zeventiende-eeuwse huis met winkel op de begane grond was dringend aan een gehele restauratie toe. De voorgevel was zelfs voor een groot gedeelte losgeraakt van de bouwmuren. Architect Y. Braaksma Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 180