maakte het restauratieplan. De roedenverdeling in de vensters van de ver diepingen zijn aangepast. De pui werd aan- en ingeheeld overeenkomstig de situatie omstreeks i860. In de achtergevel, een tuitgevel, waren nog res tanten van een oorspronkelijk kruiskozijn. Dat is hersteld en aangevuld, waarbij het glas-in-lood in de bovenlichten is teruggebracht. spaarne 69 (rijksmonument, totale restauratie) Het smalle huis met trapgevel waar het hier om gaat maakte oorspronkelijk deel uit van een rijtje van vier identieke woonhuizen met trapgevels. 'Ons' huis was daarin het derde huis van de hoek met de Barnesteeg. De huizen werden omstreeks 1650 gebouwd op de plaats waar, tot die tijd, één of twee bierbrouwerijen hadden gestaan. Alleen het huis Spaarne 69 bleef behou den en raakte rond de eeuwwisseling wat verdwaald tussen nieuwe bebou wing, links en rechts. Nog niet zo lang geleden werd de hoek met de Bar nesteeg opgeschrikt door een appartementengebouw. Het soms wat schrille contrast werkt in het voordeel van ons monument. Zeker na het herstel in 1996 is het een parel in dit stukje Spaarnewand. In het boek 'Huizen in Nederland' aan de hand van het bezit van de Vereniging Hendrick de Keyser in Friesland en Noord-Holland is op p. 204-205 het een en ander te lezen over dit huis. De historische gegevens vermelden over bewoners/ei- genaren het volgende. Eigenaar van de vier huizen in 1650 was Nicolaes van der Marsche. De huizen bleven lange tijd in familiebezit. Zo werd het derde huis van de hoek, Spaarne 69, in 1724 door Cornelia van der Marsche bewoond. Zij blijkt ook nog in 1734 eigenaresse van de vier huizen te zijn. Kort daarop blijken de huizen afzonderlijk te zijn verkocht. Spaarne 69 was gekocht door Pieter van Aalst. Zijn erfgenamen deden het in 1768 van de hand. Nieuwe eigenaar werd toen Jacobus van Teijlingen. Het huis stond toen omschreven als: 'een huijs en erve, voorzien met een voorhuijs, zijkamer, binnevertrek met haard en slaapplaats, kelder, portaal, plaats, pomp en agterkeuken, daarboven turfzolder enz. Boven voor en agterkamer, hoger kleerzolder; vliering enz. staande en gelegen aan de oostzijde van het Spaarne bij de Barnesteeg, belend ten noorden den heer Cornelis Pieter Elout met gemeene goote, ten zuiden en agterstrekkende aan Cornelis Scheltis Kok, die de waterloop door zijn huijs zal moeten gedogen, wiens ligt op de trap door dezen koper ook niet zal mogen worden verspart.' (doorgestreept is: 'en met wien de schoorsteen gemeen is'). DRS. J. BART UITTENHOUT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 181