het monument voor jaren in de stutten. Na een ingrijpende restauratie kan het monument weer op eigen benen de toekomst in. De Vereniging Hendrick de Keyser heeft het vroeg zeventiende-eeuwse woonhuis met trapgevel weer de woonfunctie terug kunnen geven. De ven sters in de voor- en achtergevel zijn voorzien van een roedenverdeling, zo als die in het midden van de achttiende eeuw wordt aangetroffen. Tijdens het herstel werd op de balklaag van de eerste verdieping, in de voorkamer, een beschildering aangetroffen. Deze dateert vermoedelijk uit de zeven tiende eeuw en is zorgvuldig gerestaureerd en in het zicht gelaten. Bij de herindeling van het woonhuis is rekening gehouden met het historische karakter van het huis. Zo zijn alle balklagen fn het zicht gebleven. Een nieuw ontworpen spiltrapconstructie vormt een belangrijk eigentijds ele ment in het huidige interieur. spaarnwouderstraat 43 (rijksmonument, herstel gevels) Bij dit uit de achttiende eeuw daterende pand met gepleisterde lijstgevel zijn de kozijnen en ramen van de voorgevel nagelopen en zijn die onderde len hersteld die verrot waren. Bij de dakkapel zijn de zijwangen vervangen. Ook van de achtergevel zijn de niet meer te herstellen onderdelen vervan gen. spekstraat i (beeldbepalend pand, cascoherstel en herindeling) Omstreeks 1750 wordt dit pand vermeld in een transportakte als een huis 'staande en gelegen op de Beek in de Kerkhofstraat, nu genaamd wordende de Spekstraat'. Deze benamingen worden lange tijd door elkaar gebruikt, waarbij die van Spekstraat, die al vanaf omstreeks 1680 voorkomt, het uit eindelijk zou winnen. De oorspronkelijke benaming Kerkhofstraat heeft betrekking op het kerkhof bij de Grote of Sint-Bavokerk. 'Op de Beek' komt als straataanduiding al vanaf 1543 voor en heeft betrekking op de Beek die onder de Spekstraat nog altijd gedeeltelijk aanwezig is. Het huis nr. 1, zoals we dat nu kennen, werd omstreeks 1760 gebouwd. In een veil- conditie van 1767 werd het aangeprezen als: 'een nieuw sterk en weldoortimmerd huijs en erve, voorzien met een voorhuijs, zeer bekwaam voor alle neringen, daaragter een ruime keuken, met haard en bedstede, een kelder keuken, met reegen en pompwater en andere commoditeiten, boven een voorkamer met haard en bedstede, kleerzolder en vliering, staande en gelegen op de Beek aan de noordzijde van de Kerkhofstraat nu genaamd de Spek straat, over de Grote Houtstraat'. DRS. J. BART UITTENHOUT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 185