Het huis werd omschreven als geschikt voor alle neringen en was dus als bedrijfspand gebouwd. In de verkoop uit 1767 was evenwel niet begrepen 'de winkel met zijn toebehoren, de glaasen deur, staande plaaten en uijtstrekbord, maar zal den coper het zelve op taxatie van twee neutrale luijden hen des verstaande ten wedersijden een te kiesen kunnen aan en overnemen'. Of dat gebeurde is niet bekend, maar wel waarschijnlijk. Bij de Archiefdienst voor Kennemerland wordt een aquarel van J. Pannebakker uit omstreeks 1810 bewaard. Daarop is het pand Spekstraat nr. 1 te zien te midden van andere winkelhuizen. Dit gedeelte van de Spekstraat en Grote Houtstraat was, zo te zien, al intensief als winkelgebied in gebruik. Het betreffende huis wordt door Pannebakker weergegeven als een huis met een klokgevel. De geklokte geveltop is later verdwenen en vervangen door de huidige gootlijst met afgeschuind dakvlak. Wanneer dat gebeurde, is niet bekend maar in ieder geval na 1868. Een tekening van C. Springer uit dat jaar toont ook een huis met een klokgevel waar op de begane grond duidelijk zichtbaar gehandeld wordt. Het bevolkingsregister uit 1829 ver meldt H. Pielage als gebruiker/bewoner. Hij is getrouwd en beide echtelie- Haerlem Jaarboek 1996 -i86- Gezicht in de Spekstraat, aquarel van J. Pannebakker, 1810. Net zoals nu was toen sprake van een levendige winkelstraat, het huis waar het hier om gaat is het derde van de hoek met de Grote Houtstraat, het lage huis met een klok- gevel. (Archiefdienst voor Kennemerland, Kennemer atlas)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 186