mededelingen die daarover regelmatig verschijnen in de nieuwsbrieven van de Vereniging Haerlem. Belangrijk is echter te vermelden dat gedurende het gehele jaar door een groep van ongeveer acht leden - enkele leden min der als waarmee aanvankelijk was begonnen - onder begeleiding van pro fessor J.Th. de Smidt veel ervaring is opgedaan met het transcriberen van de vonnissen van de Grote Raad van Mechelen. Tijdens maandelijkse bijeen komsten werden de voortgangsresultaten van de afzonderlijke deelnemers/ -sters besproken nadat thuis de vonnissen waren uitgewerkt. Eind 1996 mocht dan ook met enige voldoening worden teruggekeken naar het resul taat, want de taxatie was dat men ongeveer halverwege was en het geheel in -201- 1997 kan worden afgerond. Het project 'Haarlemse bedrijfsencyclopedie' is ook in een vergevorderd stadium gekomen. Aan dit jubileumproject - in het najaar van 1998 viert de hwvh haar zilveren jubileum - werken de meeste leden mee. De verwach ting is dat ongeveer 800 bestaande of bestaand hebbende 'typisch Haarlemse' bedrijven (geselecteerd volgens bepaalde criteria) in dit boek worden opgenomen en dat van ieder bedrijf een korte ontwikkelingsschets wordt gegeven. Met het verzamelen van beeldmateriaal wordt getracht de herinneringen aan voormalige en hedendaagse Haarlems bedrijven te ver levendigen. Hulp bij dit project is verkregen door o.a. het Rijksarchief, het Gemeentearchief Haarlem (thans Archiefdienst voor Kennemerland), de Kamer van Koophandel, het Projektbureau Industrieel Erfgoed en de Vere niging Haerlem. In 1996 is ook een nieuw project gestart. Begonnen is met het onderzoek naar de geschiedenis van de Haarlemse St. Vincentiusvereniging. Een vier tal leden van de werkgroep hebben zich hiermee belast. Aan de hand van literatuur- en bronnenonderzoek en met behulp van het archief van deze eerbiedwaardige rooms-katholieke instelling zijn de eerste onderzoeks resultaten vastgelegd. De gehouden 'interne' lezingen waren een succes. Op 14 februari hield de heer W.E. Post een lezing over het werk van de architecten J.A. van Asdonk en J. Mulder. Uit het verhaal bleek dat dit architectenduo circa 450 projec ten en woningen op zijn naam heeft staan, waarvan de meeste in Bloemendaal. Met behulp van dia's en een deskundige uiteenzetting was het een bijzonder verhaal, waarvan de leden veel konden leren. Op 26 juni organiseerde de heer K.J.B. Keuning voor de leden een unieke historische tocht door Noord- en Zuid-Holland met als thema 'Middel eeuwse wegen in het landschap in relatie met Haarlem'. Hiervoor had hij een luxe touringcar georganiseerd. Deze tocht duurde van 17.00—22.30 uur en voerde langs tal van buitenplaatsen, oude binnenwegen, kasteel 'Keu- M.A. BULTE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 201