kenhof' en via (Haarlemse) grenspalen naar de 'Haagsche Schouw' waar een maaltijd werd genuttigd. Ook op de terugweg werden opnieuw ver scheidene historische plaatsen aan binnenwegen aangedaan. Gezien de in spanningen onderweg op de (dikwijls smalle) binnenwegen kreeg de bus chauffeur aan het einde van de ook voor de leden enerverende tocht een staande ovatie. Tijdens de bijeenkomst van 9 oktober gaf mevrouw A.E.C. Lindijer een boeiende en leerzame uiteenzetting over de geschiedenis van het Lutherse Weeshuis in Haarlem. Aan de hand van beeldmateriaal en citaten uit de te verwachten publicatie over dit onderwerp wist zij een goede indruk te ge ven van dit bijzondere stukje Haarlemse geschiedenis. De verwachting is dat haar komende boek over dit onderwerp zeer de moeite waard zal zijn. De uiteenzetting van de heer R. van Driel op 13 november over de onderzoeksresultaten van het project 'Personele Quotisatie 1742' was in meer dan in een opzicht leerzaam. Mede omdat de inhoud ervan voor velen een vrij nieuw gebied was. Omdat hij dit bekende belastingkohier in een wat breder historisch verband (stagnerende graaninvoer, koude winter 1741/1742, grote veepest, dalende belastinginkomsten etc.) wist te zetten en ook van de geschiedenis eromheen op de hoogte was, was de avond zeer geslaagd. Leden van de Werkgroep participeerden ook in enkele stichtingen of verenigingen. Mevrouw A.E.C. Lindijer heeft in 1996 zitting genomen in het bestuur van de nieuwe stichting 'Vrienden van het Gemeentearchief. Een belangrijke stichting voor leden van de werkgroep omdat deze nieuwe in stelling als doel heeft om historische publicaties in Haarlem te stimuleren. Verdei is de stichting belangrijk omdat de doelstellingen verscheidene raakvlakken heeft met de activiteiten van de Werkgroep. Ook maakte me vrouw Lindijer deel uit van het bestuur van de Stichting Museum Zuid- Kennemerland te Haarlem. Met deze instelling wordt overigens door meer dere leden goede contacten onderhouden. In het kader van het thema '1996 Jaar van het Industrieel Erfgoed' is ook met het bestuur van dit museum samengewerkt en de publicatie 'Gids voor Industriële Monumenten in Zuid-Kennemerland' tot stand gekomen als bijdrage bij de gelijknamige tentoonstelling van het museum. De bibliotheek van de Vereniging Haerlem heeft veel aandacht gekre gen. Verscheidene nieuwe boeken konden (onder andere door giften en aankoop) aan de collectie worden toegevoegd. Met name de verkregen bronnenuitgaven waren voor de leden van de werkgroep erg belangrijk. Zo was het mogelijk de gedrukte gemeenteverslagen van Haarlem voor een groot deel te completeren. Ook kon dankzij Uitgeverij De Vrieseborch B.V. de gehele Haarlemse miniatuurreeks aan de collectie worden toegevoegd. Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 202