Necrologieën -204- Nico Andriessen 20 juni 1923-25 januari 1996 Nico Andriessen werd in Haarlem geboren als oudste zoon van de bekende musicus Hendrik Andriessen. Maar terwijl zijn beide broers Louis en Jurriaan, evenals zijn zusters Heieen, Gesina en Caecilia, voor het vak van hun vader kozen, voelde Nico zich het meest aangetrokken tot de 'moeder der kunsten', de architectuur. Overigens was hij al op jonge leeftijd ver trouwd geraakt met deze discipline. Zijn vader was een fervent liefhebber van architectuur en bevriend met Bernard Bijvoet, Jan Duiker en Gerrit Rietveld. Toch was ook Nico muzikaal begaafd. In zijn jonge jaren speelde hij verdienstelijk cello en piano, later werd hij clavecinist van de Haer- lemsche Musijckkamer. De overeenkomsten in structuur tussen muziek en architectuur waren voor hem geen aardige bijkomstigheid, maar een le vende inspiratiebron. Nico volgde zijn vakopleiding aan de afdeling Bouwkunde van de Ho gere Technische School in Utrecht en vervolgens aan de Academie van Bouwkunst in Amsterdam, waar hij in juli 1954 het diploma Hoger Bouw kunst Onderricht (h.b.o.) ontving. Tijdens zijn studie liep hij stages bij de bureaus van Gerrit Rietveld in Utrecht en Holt en Bijvoet in Overveen. De praktijkervaring die hij bij deze gerenommeerde architecten opdeed, bleek van doorslaggevende betekenis bij de start van zijn loopbaan. Als zelfstan dig architect omarmde hij de rationele manier van ontwerpen die kenmer kend is voor het na-oorlogse Nieuwe Bouwen. Zoals vele van zijn generatiegenoten was hij een groot bewonderaar van de Frans-Zwitserse architect Le Corbusier, internationaal beschouwd als de peetvader van de moderne architectuur. Nico Andriessen heeft vooral naam gemaakt als pionier van de klein schalige stadsvernieuwing, waarvan het Rozenprieel het meest bekend is, en als stadsarchitect van Haarlem. Voordat hij in dienst trad bij de ge meente (op 1 januari 1967) was hij al ruim tien jaar actief als zelfstandig ar chitect. Een van zijn meest interessante ontwerpen uit die tijd is wel de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 204