Reinalda schiftte zijn kandidaten uit de lijst vooroorlogse gemeenteraadsleden op grond van betrouwbaarheid, bereikbaarheid en te ver wachten politieke representativiteit. Daaraan voldeed ruimschoots het jongste vooroorlogse raadslid: David J.A. Geluk, 36 jaar oud, in 1940 nog landelijk voorzitter van de Vrijzinnig Demo cratische Jongerenorganisatie. In 1943 was hij wegens medewerking aan het illegale Vrij Ne- -208-derland gevangen gezet in het concentratiekamp Vught. Zijn vrouw Joke, moeder van zijn drie kinderen, kwam om bij een treinbeschieting toen zij hem wilde bezoeken. Door bemiddeling van vrienden was hij kort voor het eind van de oorlog vrij gekomen. Eigenlijk was de uitnodiging van Reinalda een tweede keus, want W.F. Happé had hoger op de Haarlemse lijst van de vdb gestaan. Maar die zat ondergedoken in Amsterdam en was daardoor onbereikbaar. Geluk heeft die voorsprong, ook nadat beiden tot de Partij van de Arbeid waren toegetreden, zijn gehele politieke leven onbedreigd behouden. Twee lange periodes fungeerde hij tevens als waarnemend burgemeester, al die jaren ook als loco-burgemeester. Geluk ontplooide zich tot een zeer vaardig en fantasierijk bestuurder, met een hartstochtelijke gedrevenheid en soms grillige eigenzinnigheid. Hij heeft een sterk stempel gezet op zijn stad, vooral in de sectoren onderwijs en kunsten: zijn sectoren. Hij verwierf er een nationale reputatie mee. Nu, twintig jaar na zijn aftreden, zijn veel sporen van dat beleid nog zichtbaar. Hij wist het Noordhollands Philharmonisch Orkest van een dreigende on dergang te redden. Hij begeleidde De Toneelschuur naar nationale ver maardheid en droeg bij aan de stichting van de Kunstuitleen. Geluk was een fervent scholenbouwer, in de zorg voor kinderen met een leer- achterstand bezorgde hij Haarlem een voortrekkersrol. In de periode dat hij ook de sportzaken behartigde kreeg de stad als eerste een Honkbal stadion. Hij bezorgde Haarlem zijn internationaal Orgelconcours. De beide portefeuilles - onderwijs en kunst - raakten elkaar in de Hartewens- concerten, de schoolconcerten en in het kunstonderricht op de scholen. Onderwijs voor volwassenen bevorderde hij als voorzitter van Jong Haarlem Vooruit, dat later in Volksuniversiteit zou worden omgedoopt. De Frans Halstentoonstelling - voorzitter van het organisatiecomité D.J.A. Geluk - in 1962 groeide uit tot een internationaal hoogtepunt en uit het positief financieel resultaat, een kwart miljoen, konden de Ateliers '63 - voorzitter D.J.A. Geluk - van de grond worden getild, een nieuwe vorm van professioneel kunstonderwijs. Frans Hals trok bezoekers tot uit verre Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 208