(Voor deze bijdrage zijn ook gegevens ontleend aan de biografie 'Mijn Hobby heet Haarlem' van Joop H. Bartman en de toespraak van het oud raadslid J. de Bruin bij de crematie van Geluk) Piet van Heerden 2 januari 1924-19 oktober 1996 Op 19 oktober 1996 overleed de beeldhouwer Piet van Heerden tamelijk -210- onverwacht in de Mariastichting. Weliswaar had hij nog niet zo lang daar voor een operatie ondergaan wegens longkanker, maar hij leek daarvan herstellende. Op 24 oktober vond te Driehuis-Westerveld onder grote be langstelling de crematie plaats. De kunstenaar schuwde de publiciteit en leidde een teruggetrokken le ven. In de stilte van het atelier bracht hij de meeste tijd door. Gedurende de laatste 25 jaar werkte hij in een rommelige atelierwoning aan de Kleine Houtstraat. Zijn beelden en vooral zijn kleine plastieken hadden hem in Nederland en ook daarbuiten een grote reputatie bezorgd, maar dat scheen weinig in druk op hem te maken. Wie hem beter leerde kennen, kon zich dan ook alleen maar verbazen over zijn zwijgzame bescheidenheid en vooral over zijn haast geringschattende oordeel over zijn eigen kwaliteiten. Daarvoor bestond in feite geen enkele overtuigende reden. Immers, sbk's en galerieën in heel Nederland namen zijn werk maar al te graag op in hun collecties. Musea boden hem tentoonstellingen aan. Particulieren zochten hem op in zijn haast ontoegankelijke woning om zijn plastieken te kopen. Tot het laatst toe kreeg hij belangwekkende opdrachten, al maakte hij bij voorkeur vrij werk. Nog kort voor zijn dood werd door het Kennemer Gasthuis een groot beeld aangekocht, dat daar onlangs in de hal is geplaatst. Piet van Heerden werd in 1924 geboren in het toenmalige Schoten. Als kind al wilde hij kunstschilder worden, maar dat leek in de vooroorlogse krisisjaren wel een heel onverstan dige beroepskeuze. Hij doorliep daarom de ambachtsschool, werkte een jaar als metaalarbeider in een fabriek en daarna nog een jaar op de tekenkamer. In zijn vrije tijd te kende en boetseerde hij. Via een tekenwedstrijd kon hij in 1942 aan de slag komen in een Haags teken filmbedrijf. In 1944 koos hij defini- Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 210