tief voor het kunstenaarschap, nam les bij de toen al legendarische H.F. Boot en bezocht gedurende een paar maanden de akademie voor beel dende kunsten te Antwerpen. Aanvankelijk was hij schilder. Zijn werk werd in de kritiek van meet af aan gewaardeerd om de indringende menselijkheid. Vanaf 1955 ging hij beeldhouwen en schiep in de volgende veertig jaar als autodidact een groot en indrukwekkend oeuvre. Piet van Heerden gold ondanks zijn bescheidenheid als een bekende en ook geliefde figuur in het Haarlemse kunstleven. Hij was lid van Kunst Zij Ons Doel en De Acht. Vriendschappelijk was zijn omgang met collega's als Frans Verpoorten, Frans Funke, Roelof Klein, Poppe Damave en Wim Steyn. Vooral deze laatste beschouwde hij als zijn grote inspirator. Samen met onder anderen Mari Andriessen, Kees Verwey en Anton Heyboer maakte hij deel uit van De Groep. Hij was een geziene verschijning in So ciëteit Teisterbant, waar hij kampioen biljarten werd. Hoewel hij zich door gaans onopvallend gedroeg, trok hij tijdens feesten de aandacht door zijn geïnspireerde en uitbundige manier van dansen. In 1951 was hij getrouwd met de beeldend kunstenares Corrie Wortel. Uit het huwelijk dat acht jaar stand hield, werden twee dochters geboren. In de laatste jaren van zijn leven had hij een stabiele relatie met de beeldhouw ster Fem Zwaag. Piet van Heerden heeft aan vele groepstentoonstellingen deelgenomen en talloos zijn vanaf 1955 de eenmansexposities in het hele land, waarvan de eerste plaatsvond in de Vishal. Verschillende gemeenten hebben zijn beel den aangekocht. Ze zijn onder andere te zien in Haarlem, Heemskerk, Bloemendaal en Alphen aan de Rijn. In zijn plastiek is hij altijd trouw ge bleven aan de figuratie. Subtiel, ingetogen en van een grote technische verfijning zijn vooral de vele kleine liggende en zittende vrouwenfiguren, in hun geheimzinnige intimiteit onmiddellijk herkenbaar als werk van Van Heerden. Befaamd bij collega's en kenners is het patina van zijn sculpturen. Mensen, kinderen, dieren, het waren de onderwerpen waar Van Heerdens kracht lag. het is een tedere en intense kracht, die aan al zijn werk, ook als het van geringe afmeting is, een zeldzame monumentaliteit verleent. ED LEEFLAND NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 211