bleken verrassingen te herbergen, die het waard waren om in de boeken- ambiance een rol te blijven vervullen. Boeken èn sport stonden centraal in het leven van Dolf de Vries. Zelf een taaie sportieveling sinds zijn twee jaar in de marine (volgend op het ICennemer Lyceum, hbs-b), hechtte hij enorm aan het sociale aspect van de sport, de kameraadschap. Hij hockeyde bij 'Bloemendaal' en initieerde een jaarlijks hockeytreffen tussen boekverkopers en uitgevers, om een beker die in de toekomst de Dolf de Vries Trofee zal heten. De uitgeefpoot van de boekhandel, Uitgeverij de Vrieseborch, ging in -216- 1971 van start met sportboeken, boeken voor sportopleidingen wel te ver staan (Kugels 'De geschiedenis van de Gymnastiek' was een eerste stan daardwerk). De boekhandel kende een zelfs internationaal toonaange vende afdeling sportboeken. En Dolf zelf bouwde aan een imposante collectie antiquarische sportboeken, die in 1993 geveild werd en voor een belangrijk deel werd verworven door de bibliotheek van de Nederlandse Sport Federatie. Met die NSF-bibliotheek had hij ooit grote plannen, waar voor hij het oog had laten vallen op enkele oude pandjes tegenover de boekhandel. Vergunningen en financiering zouden nooit rond komen, en hij moest het idee uit zijn hoofd zetten. Als een vaak rusteloze plannenmaker zullen velen zich Dolf herinneren. Met zijn tomeloze inzet had hij grote behoefte aan het zich stellen van doe len, waarvan sommige naar hij wist niet of moeilijk haalbaar waren. Kwam een idee tot uitvoering dan zat het ook wel eens tegen; 'mijn avonturen', noemde Dolf dat niets verhullend, liep niet weg voor de verantwoordelijk heid en ging er weer hard tegenaan. Binnen de Nederlandse Boekverkopersbond vervulde hij een aantal functies, onder meer als voorzitter van de Groep Handelaren in Schoolboe ken. Ook in de stad Haarlem manifesteerde Dolf zich, als bestuurslid van de Vrienden van Teyler, als mede-oprichter van de Stichting Haarlem Boekenstad en de daarmee gelieerde L.J. Costerprijs, als één van de initia tiefnemers ook van de Antiquarenbeurs. Daarnaast bracht hij van tijd tot tijd gewoon denkbeelden te berde die Haarlem zouden kunnen verlevendi gen: zijn suggestie om bij de Raaks-plannen te komen tot een overdekte markt is een vrij recent voorbeeld. Uitgeverij de Vrieseborch deed, ook al voor Dolf in 1991 tot verzelfstan diging daarvan overging, met enige regelmaat aan historische uitgaven over de stad. Een mooi voorbeeld is het in 1980 verschenen prachtig geïllus treerde 'De Haarlemse Oude Gracht'. Misschien speelde historisch besef wel een grote rol bij Dolfs beslissing om in de voetsporen van zijn grootvader en vader te treden. Hij dacht oor spronkelijk serieus over een studie in Wageningen en een leven op het Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 216