drijf. Dat engagement kreeg richting en vorm op de toen gerenommeerde kaderschool van het nvv. Uit het 'echte handwerk' ontwikkelde hij zich tot arbeidsanalist bij de ns. De overtuigde vakbondsman Van de Water was uiteraard een warm voorstander van een op te richten onder nemingsraad en daarin kreeg hij in 1967 zijn plaats. Het lidmaatschap in de ondernemingsraad werd de aanloop tot een vakbondscarrière die aanvankelijk parallel liep aan zijn politieke loop baan: in 1970 werd hij gekozen tot secretaris van de ondernemingsraad van het gehele Ns-bedrijf, een functie die hij tot 1974 vervulde. Hoe zeer zijn inzet in Ns-kringen werd gewaardeerd bleek enkele jaren later toen hij werd benoemd tot werknemerscommissaris van de ns. Hij bleef dat tot 1994, met hart en ziel. Want de vakbondsman Van de Wa ter was ook een overtuigd supporter van het openbaar vervoer, een auto rijbewijs heeft hij nooit nagestreefd. Als fiets, bus of trein niet toereikend waren voor zijn vervoersbehoefte chauffeerde doorgaans zijn vrouw Mieke hem naar de plaats van bestemming. Want de bescheiden Tinus beperkte ook als wethouder een beroep op gemeentelijke chauffeurs. Van de Water was al vroeg politiek actief, onder meer als voorzitter van één van de plaatselijke afdelingen van de Partij van de Arbeid: Haarlem Oost. Tot zijn eigen verbazing werd hij in 1962 door de PvdA gevraagd lid te worden van de gemeenteraad. De eerste jaren richtte hij zich vooral op personeelszaken en openbare werken. Zijn gezag in de raad steeg snel. Zijn sterk praktische en kritische inslag wist hij altijd te verbinden met zijn prin cipiële uitgangspunten. Daarbij leidde zijn natuurlijke bescheidenheid tot brede waardering voor zijn persoon. Hij huldigde wel uitgesproken stand punten, die binnenskamers soms hard aankwamen, maar naar buiten door zijn milde overtuigingskracht, zijn mensenkennis, ook zijn gevoel voor hu mor, opvallend makkelijk werden aanvaard. Ook in de woelige wereld van de in de jaren 70 opkomende wijkraden werd naar hem geluisterd. En Tinus luisterde zelf ook goed. Dat leidde er toe dat hij dé geestelijke vader van het Initiatiefvoorstel Wijkvernieuwing. Zijn fractie diende dit voorstel in oktober 1970 bij de gemeenteraad in. Ook nu nog geldt dat dit voorstel hét keerpunt werd in het tot dan geldende be leid van 'kaalslag met nieuwbouw' naar een stadsvernieuwing die herken baar en betaalbaar bleef voor de huidige bewoners. Bij de betrokkenen le ven nog herinneringen aan een informele bijeenkomst in het bureau van architect Nico Andriessen van de AAS-groep (afkorting van Alternatieve Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 218