schot komt terug in de bekroning van de spiegel. De robuust georna menteerde, grijs en verguld geschilderde spiegellijst heeft een vlammende kuif als bekroning. De met asymmetrisch snijwerk uitgevoerde lijst is als vroeg Lodewijk xv te dateren. De zeer fijne vergulde c-voluutjes op de zij penanten van de boezem zetten zich voort in de zijkanten van de marme ren mantel. De mantel is in 1770 naar 'weergegeven model', als een 'blaauwe Engelsche schoorsteenmantel met ronde hoeken', gehakt. 47> De mantelornamentering is mogelijk van de hand van steenhouwer Ramquyn, die in 1771 en 1772 de mantel bewerkte. 48> De haard is bij de laatste restaura tie helaas in onbruik geraakt. De wensen van de stichter hebben hier geleid tot een schoorsteen met de kenmerkende versierselen van drie Lodewijkstijlen. De ranke vergulde ro- coco-ornamentering op de boezem zorgen voor een visuele eenheid. Er is sprake van een Haarlems hofje met Amsterdamse inbreng. De slanke hoge rechte kappen in de Lodewijk xvi-trant, gecombineerd met rococo-versieringen, komen in woonhuizen ook voor. In een kamer op de begane grond in de Jansstraat 46—463 staat een schoorsteen met een hoge slanke kap in rococo-vormgeving, maar mèt Lodewijk xvi-versieringen. De boezem met schilderstuk en spiegel is voorzien van een eierlijst en lofwerk, en bloemguirlandes hangen af langs de schilderijlijst. De gladde licht en donkergrijs gemarmerde mantel straalt al duidelijk de sfeer van de strakke Lodewijk xvi-stijl uit. Alle interieuronderdelen waren in deze kamer oor spronkelijk op elkaar afgestemd.49) Op de begane grond in de Jansstraat 79 treffen we een schoorsteen aan met een rijzige kap met een vlakke gemarmerde boezem en mantel. De opbouw bestaat uit een horizontaal stucpaneeltje, gevat in fijne rococo- blad- en -bloemranken, terwijl de onderzijde van de boezem door opge legde versieringslijnen geaccentueerd wordt.50) De stijl van Lodewijk xvi in combinatie met een vroegere Lodewijkstijl, het Frans Loenenhofje In het laatste kwart van de achttiende eeuw zette de omslag naar de strak kere Lodewijk xvi-stijl door. De hoofdvormen van de betimmering worden eenvoudiger en strakker en de schoorsteen, gekenmerkt door rechte kroon lijsten en vlakke pilasters, komt vlakker tegen de muur te staan. De hoge slanke kappen worden getooid met lange rechte spiegels waarboven hori zontale schilders- of stucwerkjes prijken. Eenheid in interieurontwerp staat voorop en er ontstaat een nieuwe sierkunst, onder invloed van de opgravin gen van Herculaneum en Pompeï. Bandversieringen, rozetten, olijftakken, A.H.M. SCHOOTS-TIMMERMAN EN L. ZENHORST

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 21