Het is aannemelijk dat de kleur blauw op de betimmering en de Lodewijk xvi-schoorsteenkap in de regentenkamer destijds zijn afgestemd op het blauw fond van het goudleer. De eenvoudige houten rechte kap wordt slechts opgesierd met een geschonken, los op de boezem hangende 'spiegel uyt 2 flack', gevat in een Lodewijk xvi-lijst en geflankeerd door twee lusters.591 De strak zwarte marmeren mantel heeft eenvoudige vlak- decoratie. Een rijk Lodewijk xvi-interieur, het Teylershofje Een toonbeeld van een rijk Lodewijk xvi-interieur is de regentenkamer van het Teylershofje. Van de hand van J.R. ter Molen verscheen een uitvoerige publicatie over dit vertrek, daarom zal er hier slechts kort op in gegaan worden. 60» Het hofje is tussen 1788 en 1790 gebouwd uit de nalatenschap van de Haarlemse koopman Teyler van der Hulst. De bouw werd gegund aan de Amsterdamse architect Leendert Viervant. Hem werd verzocht 'allen opschik te vermijden en alleen op een deftig en wel geschikte bouw orde te letten.'61» Conform deze opdracht heeft Viervant in de bouw en in de stoffering van de regentenkamer de toen heersende neo-classicistische modestijl toegepast. De wanden zijn geheel betimmerd met eikenhout, on derbroken door houten, licht uitspringende, pilasters. Een stucplafond met in het midden een grote rozet en een cirkelvormige ornamentale versiering overwelft de kamer. De in de betimmering opgenomen, zwarte Dinant- marmeren, schoorsteen heeft wit marmeren sierelementen en een lange rechte spiegel tooit de boezem. De lijst en de versiering erboven zijn door J. Woortman jr. gesneden. Ook opgenomen in het interieurprogramma en deels in de muur verwerkt, is een schoorsteen aan de Gedempte Oude Gracht 92- De ^aP me^ een schilderstuk van V. van der Vinne (1770) vertoont nog de Lodewijk xv-trek- ken, maar de blauwe marmeren mantel op plint daarentegen heeft een rechte vlakversiering en over het fries en de wangen hangen Lodewijk xvi- slingers. Een indruk van een eenvoudige uitvoering van dit schoorsteentype krijgt men in de tuinkamer van Spaarne 108. De vlakke boezem toont een hoog leeg gedeelte (mogelijk voor een spiegel) en een horizontaal vlak met een guirlande prijkt onder de gedecoreerde kroonlijst. De lichtgrijze marmeren mantel met vlakversiering heeft een strakke opbouw. In de hal en gang ge tuigt stucwerk van een doordacht interieurontwerp. In het rechter gedeelte van het huidige pand Gedempte Oude Gracht 65 is een Lodewijk xvi-stijlkamer, waarin de schoorsteen en het stucplafond Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 24