de regentenkamers van het Hofje van Oorschot en het Frans Loenenhofje. Zo komt een completer beeld tot stand welke factoren er meespelen bij een gekozen modestijl. Afhankelijk van de specifieke wensen van een stichter of van de regenten zelf en gedwongen door kostenbeheersing zag men meestal af van herhaalde aanpassingen, tenzij geldelijke of materiële giften bijdroegen tot verandering van het originele interieur. Daarnaast blijkt re presentatieve uitstraling minstens zo belangrijk te zijn als mode. Door de beperkte informatie over voormalige woonhuizen kunnen we de interieurmode het beste traceren aan de hand van de geheel of gedeelte- 26lijk bewaarde stijlkamers van de vroegere rijke burgerbevolking. Ook her plaatste interieurstukken met datering kunnen daarbij behulpzaam zijn. Globaal kan men vaststellen dat de regenten zo bewust mogelijk hun werk- en ontvangstkamers in de periode van stichting overeenkomstig de heersende mode hebben laten inrichten. Dezelfde modestijlen uit die tijd vindt men incidenteel in Haarlemse woonhuizen terug. Uit nader onderzoek blijkt verder dat men bij de diverse hofjes en instel lingen èn bij rijke huiseigenaren over een netwerk van steeds weer dezelfde Haarlemse ambachtslieden en kunstenaars beschikte. Een sprekend voor beeld is de voorname burger Jan Woortman sr., die tientallen jaren een bij zondere positie bekleedde als beeldsnijder. Daarnaast is het aandeel van Amsterdamse kunstenaars en leveranciers niet te onderschatten. Men kan stellen dat een doordachte modekeuze van de Haarlemse re genten borg heeft gestaan voor de fraaie representatieve stijlinterieurs, waar wij in onze tijd nu nog van genieten. Noten Schouw: een open stookplaats tegen de wand met een rechthoekig gemetselde schachtvorm, die als rookvanger dient. De rookvanger wordt door 'schoor' stenen en later door zuilen e.d. ondersteund. Vanaf eind zeventiende eeuw omsluit de mantel de naar achter gelegen vuurplaats met zijkanten (wangen). Op het samenstelsel van kap en mantel is langzaam de benaming 'schoor'- steen overgegaan. 1. F. Allan, Geschiedenis en beschrijving van Haarlem, van de vroegste tijden tot op onze dagen, 4 delen, Haarlem 1888. 2. J.R. ter Molen, 'De regentenvertrekken van het Teylershofje te Haarlem' Antiek, 15 (1981) 3H-345- 3. Archiefdienst voor Kennemerland, (avk) Archief Vrouwe- en Antoniegasthuis, inv.nr. 19, eigendomsbewijzen. A.D. Bloemsma, 'Vrouwe Anthonie Gasthuys', Jaarboek Haerlem 1961,144-150; A.H.M. Timmerman, 'Een teken aan de wand, Haarlemse schouwen en schoorstenen 1650—1800' (werkstuk kunstgeschiedenis Leiden 1993 in bibliotheek avk), 13-16. Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 26