centrale vensteras aan de achtervleugel plaats maakte voor een opzetstuk met klok, als weergegeven op *no. 24 (uit deze klok zou uiteindelijk een windwijzer worden). Dit moet na de cruciale vergadering van eind septem ber 1784 gebeurd zijn, want tussen de peristylezuilen op de bladen *no. 8 en *no. 9 kan men nog in de verte het aanvankelijke pediment ontwaren. Het heeft er zelfs alle schijn van dat Viervant deze wijzigingen pas na de jaar wisseling heeft geïntroduceerd, want de aparte ontwerptekening *no. 25 die van het voor de lange vleugels bestemde ossenoog bewaard gebleven is, is door de bouwmeester van het jaartal 1785 voorzien. -40- Wijzigingen tijdens de bouw Tenminste drie keer hebben Directeuren zich in verband met de bouw van het Teylershofje nadat met de werkzaamheden begonnen was tot het stads bestuur gewend, met het verzoek om toestemming tot wijziging dan wel uitbreiding van de plannen. De eerste maal direct aan het begin. Op 13 april 1785 verleent het stadsbe stuur op gedaan verzoek toestemming bij de bouw van het hofje de voorge schreven rooilijn uit esthetische motieven te overschrijden. Omdat name lijk: 'de Supplianten thans ondervinden dat door het geeren van den Koudenhorn, en dus ook van het voors. Erf hun op te richten gebouw zoude hebben een wanstaltig aanzien of Front wanneer de supplianten genoodzaakt zouden zyn daarmede te blyven binnen de ordinaire Rooying, vermits alsdan het gebouw zoude geeren meer dan zestien voeten breed', verzoeken zij 'ten einde het geheele gebouw zoude verkrijgen een aanzienlijk Front dat Hun edele Groot Achtb. de supplianten in hunne voorsz. qualiteit zouden gelieven te permitteeren het voors. gestigt of Hofje zodanig te mogen doen Rigten en opbou wen, dat na de kant van de Valkensteeg op de hoek van de Facade wel zeeven voeten van de Belendenen de hoekPylaster worde gesteld elf duimen buiten de Rooying en dat voorts het Plint van de hoek colom aan het middel Front van het gebouw (dus op een afstand van vier en veertig voeten van eenige belendenen) drie en dertig duimen buiten de rooying koome, en dat de stoep van het gebouw aan de eene hoek van het middel Front vier en veertig duimen buiten de ordinaire Lyn der rooying uitsteeke, mits blyvende het overige verdere gedeelte der voorgevel en stoep binnen stads rooying'.35) Het verzoek wordt, nadat burgemeesters de stadsfabriek geraadpleegd heb ben, goedgekeurd. Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 40