voorstel akkoord. 37> Directeuren mogen de vier in de weg staande bomen verwijderen en er twee van op de gedachte plek herplanten, en zij mogen de bomen midden voor de portiek naar eigen goeddunken kortwieken op dat het hofje vanaf het Spaarne goed zichtbaar is. Zij mogen eventueel zelfs (een in het rekest in het geheel niet genoemd punt) 'aldien de Supplianten daartoe mogten inclineeren de grond van de meergemelde wal, het zy geheel of gedeeltelijk omheijnen, omrasteren of afzetten in diervoegen als de supplianten zullen verkiezen', mits zij het zelf maar betalen: bij deze wordt meteen ook toestemming verleend voor het oprichten van een hek tot 3V2 voet boven het maaiveld.38) Het plan schijnt daarna ook te zijn uit gevoerd: 39> rudimenten ervan lijken zich, in de vorm van een halfronde 'exedra' tegenover de portiek tot op de dag van vandaag gehandhaafd te hebben. Een laatste rekest inzake het uiterlijk van het Teylershofje wordt nog een jaar later ingediend. Op 16 mei 1788 geven burgemeesters, omdat na voltooi ing van de bouw de ingangstrap naar de portico voor de oude bewoners te steil gebleken was, toestemming voor de aanleg van een 18 duim diepere stoep. Zij hindert namelijk niemand, omdat er nog voldoende ruimte vóór het gebouw overgebleven is en blijft.40) De evolutie van de hofjes in Haarlem Het Teylershofje vormt ontegenzeggelijk de monumentale afsluiting van de Haarlemse hofjesarchitectuur uit de tijd van de Republiek. 41) Noch in grootte, noch in grandeur bezit het in de aan hofjes rijke Spaarnestad veel concurrenten. Het staat aan het eind van een ontwikkeling in de richting van steeds meer symmetrie en monumentaliteit. Ofschoon het basisconcept - drie of vier lage bakstenen vleugels met de huisjes van de bejaarde (meest vrouwelijke 42>) bewoners rond een binnenplaats met pomp - door de eeu wen ongewijzigd was gebleven, had de uitwerking daarvan een indrukwek kende verandering ondergaan. De oudste hofjes waren immers slechts zeer bescheiden geweest. Zij waren in de zeventiende eeuw nog in de regel van geringe omvang, telden vaak slechts een handvol huisjes, die meest uit eenkamerwoningen beston den. Zij lagen veelal rond een kleine rommelige, asymmetrische binnen plaats, waarbij het weinig uniforme uiterlijk van de huisjes, die vaak zowel in breedte als in hoogte van elkaar verschilden, het intieme karakter van het complex versterkte. Een dergelijke atmosfeer ademen in Haarlem nog bijvoorbeeld het Bruiningshofje, het Brouwershofje, het Hofje van Loo en het Hofje van Guurtje de Waal. Met name echter het Lutherse Hofje munt uit door een samenstelsel van huisjes in alle soorten en maten. Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 42