*ii. Een tekening in pen en penseel met waterverf van het voorgebouw, in de collectie van het Koninklijk Oudheidkudig Genootschap, ongesigneerd en ongedateerd, maar ongetwijfeld van Viervant.64) De tekening toont de opstand van de straatzijde van de ingangsvleugel als gerealiseerd, en daar mee mogelijk het definitieve ontwerp. Zij zal zodoende na september 1784 vervaardigd zijn. Van *no. 9 onderscheidt zij zich daarbij in de afwijkende ritmisering van de zuilenportiek (2:6:2), en het achterwege blijven van de plaquettes met de opschriften boven de middelste vensters in de zij gedeelten, waardoor meer uniformiteit bereikt wordt. De 'opschik' die van Directeuren vermeden moest worden is hiermee tevens ook een weinig te ruggebracht. Anders dan bij *no. 8, *no. 9 en no. 10 is nu voorts ook het profiel van de portiekplattegrond aan de straatzijde getekend, waaruit dui delijk wordt, dat de architect inmiddels van de gerende rooilijn van het per ceel op de hoogte was. Ook het begin 1785 gereedgekomen houten model van Vreedenburg bezat een trapeziumvormig grondvlak. *12. Een pentekening van het voorgebouw bij de Archiefdienst voor Kenne- merland 52-599, ongesigneerd en ongedateerd. Het blad geeft een zeer exacte weergave van de straatgevel, maar is in een geheel andere tekentrant uitgevoerd en hoogstwaarschijnlijk van later datum. Daarmee is het verder hier niet van belang. *13. Een gewassen en gekleurde pentekening in de collectie van Teylers (Te keningen Viervant no. 97), ongesigneerd en ongedateerd, maar ongetwij feld van Viervant. Waarschijnlijk betreft het hier een tekening behorend tot het definitieve project, van na september 1784. Weergegeven is het midden deel van de straatgevel van het ingangsgebouw, namelijk de zuilenportiek met pediment, als uitgevoerd; zo stemt de intercolumniumverdeling 2:6:2 geheel overeen. Geringe afwijkingen slechts in de sculptuur in het tympaan. *14. Een zeer schetsmatige tekening in pen, potlood en rood krijt van het linker en centrale gedeelte van het poortgebouw, in de collectie van Teylers (Tekeningen Viervant no. 95), ongesigneerd en ongedateerd. Het betreft duidelijk een studie van Viervant voor eigen gebruik, die overigens geheel overeenkomt met het definitieve ontwerp "no. 11, en daar dan ook vermoe delijk direct aan vooraf gaat. *15. Een gewassen en gekleurde pentekening van de hofgevel van het poort gebouw, in de collectie van Teylers (Tekeningen Viervant no. 91), ongesigneerd en ongedateerd, met het opschrift: 'Agtergevel Voor Ge bouw'. 65> De portiek bestaat aan deze zijde, gelijk later uitgevoerd, uit twee vrijstaande Dorische zuilen tussen twee vierkante Dorische muurpijlers, onder Dorisch fries. Het opzetstuk met ronde zonnewijzer is in *15 ook al aanwezig, alleen nog wat eenvoudiger vormgegeven. De toepassing van twee rechthoekige vensterparen onder vierkante spaarvelden ter weerszij den van de middendoorgang stemt eveneens met het gerealiseerde gebouw overeen, alleen zijn de spaarvelden daar verglaasd. Wat eveneens 'klopt' is dat deze vensterparen de halve breedte van de beide zijgedeelten van het poortgebouw in beslag nemen, en de erop aansluitende lagere woon- vleugels de andere helft. Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 58