schien behoorde hij wel bij de niet overgeleverde tekening no. 3 van wat met deze trits ooit een kwartet geweest moet zijn. *16. Een gewassen en gekleurde pentekening van de hofgevel van het poortgebouw, in de collectie van Teylers (Tekeningen Viervant no. 92), gesigneerd Viervant, maar ongedateerd. De tekening is hoogstwaarschijn lijk het definitieve ontwerp van Viervant; verschillen met het uitgevoerde werk beperken zich tot details in de sculptuur boven de doorgang. Ten op zichte van het vroegere ontwerp *no. 15 zijn de zuilen één triglyph naar buiten geschoven; de verhouding der intercolumnia bedraagt nu de uitein delijke 2:6:2 i.p.v. 3:4:3. De spaarvelden boven de daken van de aanslui tende woonvleugels zijn verdwenen, en de tekening toont voorts twee va rianten: links met liggend rechthoekige spaarvelden boven de hoge staande vensters, rechts, als uitgevoerd, met vierkante vensters daarboven. De ge sloten vierkante spaarvelden van *no. 15 zijn hier zodoende door glasramen vervangen. De gewijzigde spatiëring van de zuilen sluit in ieder geval een directe verbinding met *no. 9 van september 1784, waar op één blad ook twee alter natieven werden geboden, uit. Dat geldt niet voor een mogelijke relatie met *no. 10, dat immers dezelfde zuilenintervallen kent. Mochten beide teke ningen tegelijk tot stand zijn gekomen, dan zou dit betekenen dat *no. 15 van vóór eind september 1784 dagtekent, en sinds eind september het ont werp voor de hofgevel van het poortgebouw geen wijzigingen meer zou hebben ondergaan. *17. Een blad met drie gewassen en gekleurde pentekeningen van het poort gebouw in de collectie van Teylers (Tekeningen Viervant no. 99), gesigneerd Viervant 1785. Getoond wordt: boven het plafond in de door gang ('Plafond der Peristyle'); linksbeneden de doorsnede door de portiek van rechts ('Doorgesneede Stand a-b Zuydzyde'); en rechtsbeneden de doorsnede door de portiek van links ('c-d der Peristyle. Noordzyde'). De tekening behoort hoogstwaarschijnlijk tot het definitieve ontwerp van Viervant, en de datering wijst erop dat hij tenminste tot in 1785 nog met het wijzigen c.q. uitwerken van zijn plannen is bezig geweest, mogelijk tot eind februari, toen Vreedenburg met de vervaardiging van zijn model begon. Vergelijking met *no. 2, de tekening van Ekama, leert dat de doorsneden met het uitgevoerde werk overeenstemmen. *18. Een blad met één pentekening van de doorsnede door de diepte van het zijpaviljoen van het poortgebouw, in de collectie van Teylers (Tekenin gen Viervant no. 139), ongesigneerd en ongedateerd. De schets toont niet het uiteindelijke ontwerp, en valt met geen van de andere bladen direct in verbinding te brengen. 19. Een blad met twee gewassen en gekleurde pentekeningen van het poortgebouw in de collectie van Teylers (Tekeningen Viervant no. 98), gesigneerd Viervant, maar ongedateerd. Getoond wordt links de linkerzij gevel en rechts de rechterzijgevel ('Zygevel Zuid en Noord Zyde'), geheel als uitgevoerd (vgl. *no. 2 rechtsbeneden), zodat het hier vermoedelijk ook THOMAS H. VON DER DUNK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 61