Hendrik Leonard Janssen van Raay (1828—1918) Oost-Indisch ambtenaar, auteur van de Kroniek en de Jaarboekjes van Haarlem, ijveraar voor de verbetering der huisvesting van min vermogenden te Haarlem Het is zo'n honderd jaar geleden, namelijk in 1894/1895, dat de Kroniek van Haarlem verscheen. De auteur was ene H. L. Janssen van Raay. Erg bekend is deze man nooit geworden, behalve misschien in zijn tijd, en het enige dat te Haarlem nog aan hem herinnert, is de Janssen van Raaystraat. Geen grootse herinnering, overigens. Het kleine straatje, dat het in zijn kortheid nog presteert een bocht (het is eigenlijk meer een knik) te hebben, kent slechts vier huisnummers: r en r rood aan de ene kant, en 2 en 2 rood aan de andere. Wie was deze Janssen van Raay, waarom schreef hij de Kroniek, en was dat feit alleen genoeg om een straat naar hem te noemen? In het navol gende meer over deze vooraanstaande 'Haarlemmer'.11 Hendriks herkomst Hendrik Leonard Janssen van Raay werd op 5 april r828 geboren in Eist, in de Betuwe, als zoon van Gerrit Janssen en Cornelia van Raay. Hij heette aanvankelijk dan ook gewoon Janssen. Pas later kreeg hij toestemming om de naam van zijn moeder aan de zijne toe te voegen. Hij maakte carrière bij de post- en telegraafdienst en vervolgens bij het binnenlands bestuur van Nederlands-Indië en streek pas in 1889 in Haarlem neer. Om iets meer over de achtergrond van Hendrik te weten te komen, volgt hier een korte ge schiedenis die zijn oudste zoon in 1919 schreef.2' 'Hendrik Janssen [de grootvader van H.L. Janssen van Raay], geboren te Lent in 1762 en gestorven in Lent in 1853 was een eenvoudige boerenarbeider3) en had slechts één kind, een zoon, Gerrit genaamd, mijn grootvader. Deze is geboren te Lent 1796 en daar overleden in 1866. Hendrik Janssen heeft zich onderscheiden door twee bijzonder heden. Vooreerst dronk hij nooit alcohol, wat vooral in dien tijd uiterst zeldzaam was en ten tweede getroostte hij zich opofferingen in het belang van zijn zoon, wat nog steeds een groote zeldzaamheid is in P.M. KERNKAMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 87