waardoor na zijn dood zijn weduwe bescheiden maar onbekrompen kon leven. Mijn grootmoeder Cornelia van Raay [1806-1893], de dochter van den bakker te Lent, was 20 jaar toen zij met mijn grootva der trouwde. Hij en zijn vader waren niet katholiek maar protestant; zij echter katholiek en alle kinderen werden in deze laatsten kerkleer grootgebracht.5) Hun aantal was 10, vijf jongens en vijf meisjes, en mijn vader, geboren in 1828, was de oudste.'6) Naar Indië Terug bij ons eigenlijke onderwerp: Hendrik Leonard Janssen van Raay. Hendrik begon zijn carrière als ambtenaar van de post- en telegraafdienst, onder andere in Utrecht en 's-Gravenhage. Hij deed het daar bijzonder goed en in 1855 werd hij uitgezonden naar Nederlands-Indië om daar te gaan werken bij de dienst Gouvernements Electromagnetische Telegrafen. De afdeling telegrafie was toen in opbouw. Sinds de invoering van morse (1844) had deze communicatievorm een grote vlucht genomen. Voor zowel het binnenlands bestuur van Indië als voor de contacten tussen de kolonie en het moederland was de telegraaf een uiterst nuttig middel. De eerste elektromagnetische telegraaf op Java kwam daar, mede door toedoen van Hendrik Janssen, in 1856. Reeds in 1861 werd Janssen benoemd tot waarne mend 'hoofdingenieur, chef van de afdeling Telegraphie' op een maandsa laris van 800 gulden (twee jaar eerder verdiende hij nog 300 gulden).7' Op donderdag 11 oktober i860 was Hendrik in Batavia getrouwd met Johanna Florentina Broese van Groenou. Uit het huwelijk kwamen tussen 1862 en 1878 acht kinderen voort. Johanna Florentina was geboren te Kam pen op 24 juli 1836 als dochter van de dekenfabrikant Arent Broese van Groenou en Wilhelmina Stefania Albertina Jalink. Haar ouders waren in de jaren vijftig naar Indië gegaan, waar vader Broese onder meer lid van de Weeskamers van Padang en Makassar was. Na zeven tropenjaren ging de gezondheidstoestand van Hendrik Jans sen achteruit, zodat hij in maart 1862 twee jaar verlof kreeg. Hij reisde met vrouw en zoontje naar Nederland en streek in Lent neer, waar in juni 1863 een dochtertje het levenslicht zag. December 1864 arriveerde het gezin weer in Nederlands-Indië, waar Hendrik op wachtgeld werd gezet. Pas in november 1871 werd Hendrik Janssen benoemd tot 'hoofdingenieur, chef afd. telegrafie in Nederlands-Indië'. Wat hij tussen 1864 en 1871 deed, is op zijn conduitestaat niet vermeld. Hij was in elk geval betrokken bij de begin periode van de Nederlandsch-Indische Spoorwegmaatschappij (nis). Zo werd hij in 1871 genoemd als 'lid van de commissie der Nederlandsch-Indi sche Spoorwegen'.8) De nis ontstond midden jaren zestig als een particu- P.M. KERNKAMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 89