lier initiatief. Begin jaren zeventig werden de eerste twee lijnen, Buiten- zorg-Batavia en Semarang-Djokjakarta, voltooid.9] Binnen de familie Jans sen van Raay vertelt men het verhaal dat Hendrik in de jaren zestig in Siam zat, alwaar hij de leiding zou hebben gehad over de aanleg van de telegraaf. De koning van Siam was over de resultaten zo tevreden, dat hij Janssen voorstelde in vaste dienst te komen, hem daarenboven een groot huis aan bood, alsmede het voorrecht vier vrouwen te hebben. Hendrik moet dit waarlijk royale aanbod hebben afgeslagen met de verzekering dat hij reeds getrouwd was met een vrouw die hem meer waard was dan alle andere. In oktober 1871 verleende de koning van Siam aan Hendrik Janssen de orde 'Bhusana Born', ofwel het officierschap in de Orde van de Witte Oli fant. Uit de stukken in het archief van het Ministerie van Koloniën blijkt echter, dat deze decoratie niet in verband kan worden gebracht met een telegraafaanleg in Siam. Van 26 maart tot 6 april 1871 bracht de koning van Siam een bezoek aan Nederlands-Indië waarbij hij de steden Batavia en Semarang aandeed. Janssen kreeg de Siamese onderscheiding samen met nog drie andere inwoners van Semarang omdat zij de ontvangst van de Hendrik Leonard Janssen van Raay. Johanna Florentina Broese van Foto gemaakt in de jaren zestig van Groenou, eerste echtgenote van de negentiende eeuw. Hendrik Leonard Janssen van Raay. Foto gemaakt in de jaren zestig van de negentiende eeuw. -90- Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 90