koning aldaar hadden georganiseerd. 10) Met andere woorden: 'ik heb lek ker gegeten en goed geslapen, en hier heb je een lintje'. Dat werpt een iets ander licht op de zaak, maar laat de mogelijkheid van Janssens betrokken heid bij de telegraafaanleg in Siam onverlet. In 1870 vroeg, en in 1873 kreeg, Hendrik toestemming van de gouver neur-generaal van Nederlands-Indië om zich voortaan Janssen van Raay te noemen. Waarom hij daartoe verzocht is een aardig verhaal: volgens familieoverlevering woonde er in die tijd te Semarang nog een andere per soon met de naam Janssen. Deze leefde op grotere voet dan hij zich kon veroorloven en kreeg dientengevolge wel eens een ontstemde crediteur of deurwaarder op bezoek. Aangezien onze Hendrik Leonard Janssen de lo kaal meest bekende Janssen was, zag hij die schuldeisers stelselmatig bij hém in de voorgalerij staan. Dat zinde hem niet: het was slecht voor zijn naam en dus liet hij die naam uitbreiden met die van zijn moeder. Geen last meer van ongewenste bezoeken van pecuniaire aard, een eerbetoon aan zijn moeder, en op de koop toe een chique achternaam. Hier zij opgemerkt dat het aantal verdubbelingen van achternamen in Nederlands-Indië des tijds bijzonder hoog was. Hendrik deed dus niet iets opzienbarends. n> Samenvoeging van post en telegraaf in Indië Een voor Nederlands-Indië belangrijke verrichting van Janssen van Raay was de samenvoeging van de post en de telegraaf in de archipel. Deze twee zelfstandige diensten werden in 1873-1875 verenigd volgens zijn scenario, waarna hij in maart 1875 werd benoemd tot 'hoofdinspecteur, chef van de post- en telegraafdienst in Nederlandsch-Indië'. De directeur Burgerlijke Openbare Werken (bow) van Nederlands-Indië, onder wiens verantwoor delijkheid deze dienst viel, schreef in februari 1877 over de samenvoeging: 'Vele waren de moeijelijkheden waarmede hij had te kampen, vele waren de bezwaren welke hij uit den weg had te ruimen. Aan het hoofd der vereenigde diensten geplaatst rustte op hem de taak de tot dus ver gescheidene administratien tot ééne zamen te voegen. Met onverdroten ijver heeft hij die taak aanvaard en volbragt, de omslagtige postadministratie vereenvoudigd en vele verbeteringen in dien tak van dienst gebragt. Onder de laatste hoef ik slechts te wijzen op de belang rijke uitbreiding van het postverkeer op Java, niet alleen zonder vermeerdering van uitgaven, maar zelfs met eene besparing van 700= 's maands. Ik durf dan ook te verzekeren dat de hoofd inspecteur gedurende de twee jaren dat hij zijne tegenwoordige betrekking bekleedt, veel en goed heeft gewerkt.' P.M. KERNKAMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 91