Onderwijs', voorzitter van de 'School voor Bejaarden van het departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen', en mede-oprichter, voorzitter en commissaris van de Maatschappij tot Verbetering der Huisvesting van Minvermogenden' in Haarlem. Over die laatste organisatie hierna meer. Uitgave van Jaarboekje en Kroniek Hoe kwam een nieuwkomer in Haarlem aan de weet welke organisaties er in die stad waren? Tegenwoordig wordt in elke gemeente wel een jaarlijkse gids uitgegeven waarin alle overheids- en verenigingsgegevens staan, zodat makkelijk de weg kan worden gevonden. Te Haarlem bestond in 1889 iets dergelijks al decennia niet meer. In Nederlands-Indië daarentegen werd al jaren een almanak uitgegeven. Het moet dan ook een voor de hand lig gende gedachte zijn geweest voor Janssen van Raay om, bij ontstentenis van een Haarlemse almanak, die zelf maar op poten te zetten: in 1891 ver scheen het eerste door hem samengestelde en bij de erven Loosjes uitgege ven 'Jaarboekje voor de Stad Haarlem'. Tot 1921 zouden de jaarboekjes blijven verschijnen. De eerste jaargang was nog vrij bescheiden van omvang, maar vrij spoedig liep dat op tot wel 700 a 800 pagina's. Elk deel bevatte een kalender, levensschetsen van be kende Haarlemmers die in het afgelopen jaar waren overleden, 17> en een uitvoerige naamlijst van de leden van het landelijk, provinciaal en Haar lems bestuur. Maar vooral bevatten de jaarboekjes een uitermate uitgebreid overzicht van alle Haarlemse overheidsdiensten, kerken, hofjes, scholen, verenigingen, enzovoorts. Van al die instellingen werden de doelstellingen, adressen en complete naamlijsten van bestuurders en geëmployeerden op genomen. Op al die duizenden namen werd een alfabetische index ge maakt, die achterin elk jaarboekje werd afgedrukt en op zich zelf al zo'n 150 bladzijden kon omvatten. Door deze overzichten vormen de jaarboekjes een ware 'Fundgrube' voor eenieder die in de periode 1891-1921 onderzoek doet naar Haarlem en de Haarlemmers. Sedert 1892 werd in het jaarboekje, dat dus in feite een soort almanak voor Haarlem was, tevens een kroniek opgenomen van de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Nu bestond er een 'Geschiedenis der stad Haarlem in tabellarische volgorde' van de hand van dr. C. Ekama, die de geschiedenis tot 1865 chronologisch beschreef. Janssen van Raay consta teerde een hiaat tussen deze uitgave en zijn eigen jaarboekjes, en besloot om een aanvullende kroniek voor de periode 1865-1890 te schrijven. Zo gedacht, zo gedaan. Alleen bleek hem, dat in Ekama's werk enkele onjuist heden en onvolkomenheden zaten die hij niet langs zich heen kon laten gaan. Het gevolg was dat hij maar een volledige 'Kroniek der Stad Haarlem, P.M. KERNKAMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 95